Bratislava 8. apríla 2019 (HSP/Foto: SITA/Diana Černáková)
 
V nedeľu v noci sa skončila miliónová ponuka šéfa OĽaNO Igora Matoviča pre toho, kto zverejní nahrávku jeho rozhovoru s podnikateľom Marianom Kočnerom. Jediným, kto sa prihlásil, že nahrávkou disponuje, bol novinár a bývalý prezidentský kandidát Martin Daňo. Najskôr uviedol, že je potrebný Kočnerov súhlas a vo svojom videu na YouTube taktiež poznamenal, že na zverejnenie nahrávky bude možno aj lepší termín, trebárs krátko pred parlamentnými voľbami.

Na snímke poslanec a predseda strany OĽaNO Igor Matovič

V sobotu sme informovali, že novinár a nedávny kandidát na prezidenta Martin Daňo reagoval na výzvu poslanca Matoviča a priznal, že počul a vie zabezpečiť zverejnenie spomínanej nahrávky jeho rozhovoru s Kočnerom, ktorej prepis pred týždňom zverejnili takmer všetky médiá. Igor Matovič na to odpovedal, že Daňo má vraj “figu borovú” (viac v článku).
Matovič v pondelok ráno informoval, že spomínaný milión eur nemusí nikomu vyplatiť, keďže k zverejneniu nedošlo.
“Som ušetril. Niekedy nemusíte mať milión, aby ste z hlupákov urobili ešte väčších. Stačí, že ste si istý sám sebou a ponúknete ho s vedomím, že ho nikdy nebudete musieť vyplatiť,” uviedol na Facebooku opozičný politik, ktorý už na minulotýždňovej tlačovej konferencii v Národnej rade označil prepis rozhovoru s Kočnerom za “blud” a kritizoval médiá, že sa ním vôbec zaoberali.
 
 

 
Martin Daňo vo videu vysielanom naživo  v sobotu uviedol, že vie zabezpečiť zverejnenie nahrávky, “ktorá existuje,” avšak je podľa neho potrebný súhlas Mariana Kočnera, ktorý je potrebné vybaviť cez jeho advokátov Manzáka, Paru či Pohoveja.
“Matovič tam krásne rozpráva s pánom Kočnerom a ja som to počul. Krásny dialóg, krásny…” Povedal novinár Daňo. “Ja mám teraz nahrávku medzi Kočnerom a Matovičom, ale akú ja mám garanciu, že zaplatí? Žiadnu.” Povedal Daňo vo videu.
“Matovič sa začína triasť, sám nevykonal žiadny úkon,” dodal Daňo v súvislosti s tým, že kontaktoval advokátov Mariana Kočnera s dotazom na udelenie súhlasu so zverejnením nahrávky jeho komunikácie s Igorom Matovičom.
Daňo tiež uviedol, že uvažuje aj o zverejnení údajnej Matovičovej nahrávky s vhodnejším načasovaním.
“Nechaj to na nás Igorko, kedy to zverejníme. Ale to bude koniec Matoviča, to bude koniec OĽaNO. Otázka je už iba to načasovanie…” Poznamenal aktivista a novinár Daňo.
“Matovič bude zošrotovaný, Matovič je už dnes politicky mŕtvy, on si to uvedomuje,” pokračoval. “Keď ho nezošrotuje primitívny Kiska so svojou pseudostranou, aj to je fingované, tak ho zošrotujeme my.”
Daňo sa vo videu spýtal Matoviča: “Odkiaľ bude ten milión? Z tvojich vlastných zdrojov, alebo zo zdrojov daňových poplatníkov? Lebo to je strana o štyroch ľuďoch…”
Šéf OĽaNO sa pred týždňom vyjadril po novinárskej otázke, či svojím miliónom eur napodobňuje Roberta Fcia, ktorý po Kuciakovej vražde ponúkal za informácie o vrahoch hotovosť, že pôjde o jeho vlastné zdanené peniaze zarobené spoločnosťou RegionPress, v ktorej v priebehu rokov uverejnil milióny inzerátov. Ako sám Matovič povedal, na každý zarobil niekoľko centov a dohromady to boli milióny.
Dodajme však, že Matovič pred časom prepísal takmer celý svoj majetok na manželku a aj z údajov vyplývajúcich z priznania príjmov, ktoré sú zverejnené na stránkach Národnej rady, je prinajmenšom otázne, či by mohol vyplatiť milión eur z vlastných zdrojov.
Daňo v závere svojho videa ešte raz naznačil, že prípadné zverejnenie nahrávky bude znamenať politický koniec Igora Matoviča.
“Ja som za to, aby to tretia osoba zverejnila v čase, keď to budeš najmenej čakať. A škvar sa v pekle. Dokým nebude tá nahrávka zverejnená, Matovičovi vypadajú aj posledné vlasy, zuby, všetko, lebo bude čakať a trpieť, kedy sa objavy na verejnosti. Vtedy zistíte, kto je tento manipulátor. Táto politická špina, ktorá sa tu hrabe a prehrabáva… Obyčajný občan, ktorý mal v 24 rokoch 100 miliónov na účte. To mu nikto nezávidí, ale potom nie je obyčajný občan.”
 
 

 
 
Príspevok Matovičova ponuka skončila: “Ušetril som milión”. Podľa Daňa nahrávka bude zverejnená vo vhodnej chvíli a bude znamenať koniec Matoviča aj OĽaNO zobrazený najskôr Hlavné správy.