Bratislava 15. februára (Teraz.sk/HSP/Foto: Tablet.TV)

Chudobná vdova, ktorej fotku používa Igor Matovič nie je Slovenka, nežije na Slovensku a so slovenskými energiami nemá nič spoločné.

Babička, ktorej fotku používa poslanec Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) ako chudobnú vdovu s minimálnou spotrebou vody žije v Čechách v obci Vnorovy v okrese Hodonín. Informuje o tom portál hnonline.sk na svojej internetovej stránke.

Na snímke Igor Matovič ukazuje na tlačovej konferencii fotografiu chudobnej vdovyNa snímke Igor Matovič ukazuje na tlačovej konferencii fotografiu chudobnej vdovy

“Ak si do Googlu zadáte heslo ´babička´, Matovičovu chudobnú vdovu nájdete ako prvú fotku. Bola nahraná na český portál rajce.idnes.cz. Podľa údajov na tomto webe by mal byť jej autorom Lubomír Kovařík,” upozorňuje portál s tým, že fotka mala byť pridaná na český portál 7. apríla 2011.

Autor fotografie k nej vtedy napísal: “Dnes som behal po doktoroch a v jednej čakárni sedela babička ako z rozprávky. Pochádza z Vnorov (Vnorovy sú obec v Česku v okrese Hodonín v Juhomoravskom kraji, pozn. red.) a má 86 rokov.“

Matovič pre HN reagoval, že bližšie informácie o pôvode fotografie nemá, že ju dostal od grafika a asi pochádza z jeho fotobanky.

Premiér Robert Fico dnes reagoval, že podľa jeho informácií ide o pani, ktorá už nežije, zomrela v roku 2013. Za zneužitie fotografie českej občianky sa už ospravedlnil českému premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi.