Bratislava 16. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Predseda opozičného hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič vyzýva šéfa SNS Andreja Danka, aby do štvrtkového (17.8.) poludnia odvolal ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS). V opačnom prípade OĽaNO-NOVA a SaS vo štvrtok podajú do podateľne NR SR návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze s jediným bodom, ktorým je vyslovenie nedôvery ministrovi Plavčanovi. Ak tak opozícia urobí, schôdza sa musí konať do siedmich kalendárnych dní.
Na snímke Igor Matovič

Matovič. Priznal, že má obavy, aby súčasná situácia neviedla ku kupovaniu poslancov. “Robert Fico a Béla Bugár strašne potrebujú v roku 2017 až do roku 2020 moc udržať,“ uviedol Matovič. Pripomenul, že v najbližších rokoch sa bude rozhodovať o rozdelení 15 miliárd eur v rámci eurofondov. Podľa neho sa takéhoto ‘sústa’ nezrieknu. “Preto sa obávam, že Robert Fico pôjde cestou kupovania SNS poslancov. Preto ho vyzývam, aby nerobil to, za čo kritizoval druhú Dzurindovu vládu a aby vydal Slovensko jedinou správnou cestou, a to je cestou predčasných parlamentných volieb,” dodal.
Na odchod ministra školstva Petra Plavčana dnes vyzval premiér Robert Fico (Smer-SD). Zdôvodnil to tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti, naštrbenou udalosťami na ministerstve školstva. Predsedu SNS Andreja Danka požiadal, aby v čo najkratšom čase navrhol nového šéfa školského rezortu.
Ministerstvo školstva od začiatku júla čelí kritike pre zvláštne rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili.
Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie. Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra (NAKA).
Po vypuknutí kauzy žiadala opozícia odstúpenie ministra. Udalosti spôsobili aj vládnu krízu, iniciovanú vypovedaním koaličnej zmluvy zo strany SNS.
Plavčan už dávno nemal byť ministrom, no dnešná výzva na jeho odvolanie zo strany Roberta Fica je iba súčasťou mocenskej hry predsedu vlády. Vyhlásil to predseda SaS Richard Sulík na dnešnom mimoriadnom brífingu, na ktorom sa vyjadroval k aktuálnej situácii, ktorá nastala vo vládnej koalícii po vyhlásení premiéra Fica a jeho žiadosti o personálnu zmenu na poste ministra školstva.
Premiérov dnešný počin podľa Sulíka dokumentuje, že Fico nie je v stave, aby konal rozvážne a nezvláda riešiť problémy v zlepenci, ktorý sám vytvoril. “Na jednej strane hovorí, že táto vláda nemá alternatívu, no zároveň sa nechá ovládať svojím egom a cez médiá oznamuje koaličnému partnerovi odvolanie ministra,” uviedol Sulík.
Líder najsilnejšej opozičnej strany zvýraznil, že súčasná vládna kríza, na ktorej má podľa neho práve premiér najväčší podiel viny, nevznikla z dôvodu programových nezhôd, ale len pre peniaze a hádky “ako deliť lup”. Sulík zdôraznil, že práve pod vedením Roberta Fica nabrala korupcia obludné, nevídané rozmery. “Ak premiér tvrdí, že táto vláda nemá alternatívu, tak čiastočne mu dávam za pravdu, v prípade rozkrádania eurofondov to platí,” uviedol.
Ficovi odkázal, že ak má byť odvolaný Plavčan, mal byť rovnako odvolaný minister práce Ján Richter a minister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD). Premiéra Sulík vyzval, aby v súčasnej situácii “nehazardoval so Slovenskom”. “Jediným poctivým riešením sú predčasné voľby, sme pripravení rokovať so stranou Smer-SD i ďalšími stranami o čo najskoršom termíne ich konania,” uviedol Sulík. Zopakoval takisto, že liberáli sú pripravení vládnuť.