Bratislava 16. mája 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR- Michal Svítok)
 
Poslanec Národnej rady SR Robert Kaliňák (Smer-SD) dal počas svojho šéfovania na ministerstve vnútra v roku 2016 skartovať dokumenty z 276 verejných obstarávaní, ktoré sa uskutočnili od roku 2007 do roku 2010. Tvrdí to líder opozičného OĽaNO Igor Matovič. Kaliňák si tak podľa neho chcel zabezpečiť beztrestnosť. Exminister vnútra označil Matovičove tvrdenia za výmysly

Na snímke líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič

“Nenechal všetko na náhodu a vie, že ak chce zostať na slobode po tých podvodoch, čo na ministerstve vnútra napáchal, tak musí urobiť všetko pre to, aby stopy zamietol,” povedal Matovič na adresu bývalého ministra vnútra.
Ku spusteniu skartovania dokumentov malo podľa lídra OĽaNO dôjsť na druhý deň po tom, ako 11. augusta 2016 odobrali spisy prokurátorovi Vasiľovi Špirkovi. “Ten začal ísť po krku Robertovi Kaliňákovi a jeho pobočníkovi Jánovi Počiatkovi,” podotkol Matovič.
Ako tvrdí, nie je žiadnou pochybnosťou, že v ten deň sa Kaliňák dozvedel, čo presne Špirko vyšetroval a čo sa v spisoch nachádzalo, preto spustil skartovanie dokumentov vyše 200 verejných obstarávaní aj za asistencie súčasnej ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD). Tá bola v tom čase na ministerstve šéfkou služobného úradu. Podľa Matoviča boli pravdepodobne od roku 2016 skartované aj ďalšie dokumenty.
“Všetky tie zmluvy vážili spolu 484 kilogramov, čo je pre taký inštitút, akým je ministerstvo vnútra, zanedbateľné množstvo. Od roku 2007 až do roku 2010 tie zmluvy ležali na ministerstve vnútra a nikomu nevadili. Zrazu, jeden deň po tom, ako vyšetrovateľovi Vasiľovi Špirkovi odobrali Kaliňákov prípad, Robert Kaliňák spúšťa masívnu skartáciu 276-tich verejných obstarávaní za stovky miliónov eur,” pokračoval Matovič s tým, že podozrenia z likvidácie prípadných dôkazov by nevznikali vtedy, ak by ministerstvo skartovalo zmluvy priebežne, čo však nerobilo.
“Pre toto je Kaliňák teraz spokojný a chodí vysmiaty po chodbách parlamentu. Presne takýto je jeho postup. Aj za účasti vtedajšej šéfky služobného úradu, terajšej ministerky vnútra Denisy Sakovej, najprv nechal zničiť prípadné dôkazy a teraz pokračuje ďalej,” povedal Matovič a upriamil pozornosť na nový zákon o voľbe policajného prezidenta, o ktorom bude rozhodovať Národná rada SR.
“Kaliňák si ešte potrebuje zabezpečiť svojho policajného prezidenta, ktorý bude volený do funkcie na sedem rokov, a následne si potrebuje zabezpečiť svojich ústavných sudcov, ktorí budú na ústavnom súde až do roku 2031. Chce si tak zabezpečiť absolútnu beztrestnosť na časy po Ficovi,” vyjadril sa Igor Matovič.
Spravodajský portál Aktuality.sk v stredu informoval, že pod vedením Kaliňáka sa skartovali doklady k 277 súťažiam z rokov 2007 až 2010. V skartovačke mali podľa portálu skončiť napríklad podklady k verejnej súťaži na dodávku sieťových prvkov a IT služieb za 15 miliónov eur či doklady k nákupu notebookov za 19,5 milióna eur.
Kaliňák označil Matovičove slová za výmysly. “Zatiaľ čo na tlačovkách povedal, boli vždy výmysly,” uviedol. Zdôraznil, že rezort vnútra pod jeho vedením nemal nikdy problémy s predraženými tendrami. “Lebo sme sa vždy snažili kupovať za dobré ceny a veľmi efektívne,” podotkol.
Redakciu informovalo komunikačné oddelenie OĽaNO
 
Príspevok Matovič: Robert Kaliňák dal skartovať dokumenty z 276 verejných obstarávaní zobrazený najskôr Hlavné správy.