Bratislava 4. júla 2018 (HSP/Foto: TASR-Marko Erd/Andrej Galica)
 
Po tom, čo iniciatíva Za slušné Slovensko v uplynulých dňoch na tlačovej konferencii predstavila svojich troch preferovaných kandidátov do komunálnych volieb na západe Slovenska a informovala, že uvítajú ďalších kandidátov zo zvyšku Slovenska, ktorí však musia byť jedine nezávislí a musia dostať súhlas organizátorov, opozícia ostala doslova v šoku a kritikou nešetrila. Igor Matovič, ktorý iniciatíve doposiaľ otvorene fandil, zašiel do hlbších súvislostí a v rozhovore pre Parlamentné listy prezradil, kto mohol zásadným spôsobom manipulovať túto “angažovanú mládež” 

Na kombosnímke hore Štefan Hríb; dole zľava zástupcovia z iniciatívy Za slušné Slovensko Karolína Farská, Peter Nagy a Juraj Šeliga

Podľa lídra hnutia OĽaNO bola iniciatíva týmto krokom zneužitá na politické ciele, keď jej prívrženci ukazujú len na tie osoby, ktoré sú slušné podľa nich. Nazdáva sa, že v pozadí tejto aktivity stoja ľudia, ktorí boli doteraz v politike neúspešní a organizátorom teraz radia a manipulujú nimi. “Zmanipulovali to až tak, že mi teraz páše veľa našich voličov, ktorí chodili na protesty, že toto veru nepodporovali,” uviedol.
Pri otázke kto konkrétny mohol byť manipulátorom, Igor Matovič uviedol, že tou osobou mohol byť kontroverzný Štefan Hríb, ktorý sa okolo organizátorov “veľmi intenzívne motá”. To, že sa okolo nich pohybuje, je údajne u ľudí všeobecne známou skutočnosťou. Nazdáva sa, že nápad podporiť iba nezávislých kandidátov v komunálnych voľbách pochádza práve z jeho hlavy.
 
“Už ma nebaví táto falošná hra na slušnosť”
Matovič ďalej kritizuje, že organizátori, ktorí argumentujú, že ich preferovaní kandidáti sa prihlásili k ich vízii “Slušné mestá a obce Slovenska”, de facto nedali iným kandidátom šancu k ich vízii sa prihlásiť:
“Bolo to potichúčky spravené. Myslel som si, že predstavia nejaké zásady, a ak sa k nim nejaký kandidát prihlási, tak dostane verejnú podporu organizátorov. Samotný výber spomedzi tých kandidátov, ktorí by takéto zásady spĺňali, by organizátori nechali na ľuďoch. To by bola občianska iniciatíva. Teraz ide o čistokrvnú politiku ´na sedláka´. Už ma nebaví táto falošná hra na slušnosť. Nemôžeme sa tváriť na slušnosť, keď robíme neslušné veci.
Matovič uviedol, že na protesty Za slušné Slovensko burcoval aj svojich voličov a keby vedel, že to takto dopadne, údajne by  účasť nepodporoval a organizoval by vlastné protesty. Ako hovorí, on sám iniciatíve poskytol námestie v termínoch, kedy plánovalo protesty OĽaNO netušiac, že sa z iniciatívy “vykľuje politika”.
Podporovala opozícia teda paradoxne svojho politického konkurenta, ktorý im zlomí kolená?
Príspevok Matovič: Okolo “slušných” sa motá Hríb. Zrejme on ich zmanipuloval na túto nečistú hru zobrazený najskôr Hlavné správy.