Bratislava 15. septembra 2018 (HSP/Foto: kombo snímka)
 
Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič sa pre skôr liberálne naladený kresťanský web Postoj, ktorý tvoria bývalí redaktori Hríbovho ultraliberálneho .týždňa, v obsiahlom rozhovore vyjadril aj k téme prezidentských volieb. Podľa Matoviča sa Mistrík už cíti byť prezident, pričom v prieskumoch má slabé preferencie. Naopak, hrozí, že sa do druhého kola dostane Harabin. Preto Matovič zvažuje, že by svojho kandidáta nepostavil, aby netrieštil hlasy liberálnych kandidátov.

Ilustračné foto. Hore Igor Matovič. Dole vľavo Štefan Harabin, vpravo Róbert Mistrík

Na otázku, či podporí niektorého z opozičných či nezávislých kandidátov, Matovič odpovedal, že je možné že áno a že dúfa, že budú dovtedy dostupné ďalšie prieskumy, aby bolo vidieť, ako ľudia prijímajú Róberta Mistríka, pretože podľa toho, čo zatiaľ vie, Mistrík žiadnu veľkú dieru v prieskumoch neurobil.
„Z troch kandidátov Mistrík, Čaputová, Mikloško, by mal mať najväčšiu šancu, ale zatiaľ tomu čísla príliš nenasvedčujú.“
Na otázku či by nebolo chybou nemať vlastného kandidáta, Matovič odpovedal, že ide o to aby Slovensko malo dobrého prezidenta, aby sa prezidentom nestali obludy typu Harabin, Danko, či Kotleba a tomu treba prispôsobiť úplne všetko.
Matovič tiež odpovedal na úvahu, či by nebolo dobré, aby sa viacerí prezidentskí kandidáti dohodli, že ak jeden z nich bude mať pred prvým kolom najlepšie preferencie, ostatní odstúpia v jeho prospech. A keby postavili vlastného kandidáta, či by tiež boli ochotní ho stiahnuť.
Matovič si myslí, že by to mal byť záväzok každého demokratického kandidáta pred začiatkom kampane.
„Samozrejme, je to ťažké, keďže niekto sa už tým prezidentom vidí, niekto dal do toho veľké peniaze, ale ak je tu reálna hrozba, že by sa prezidentom stali obludy, zodpovednosť káže, aby sa demokratickí kandidáti podľa toho zariadili.“
„Stále platí, že máme troch kandidátov, ktorí by mohli kedykoľvek nastúpiť do kampane a boli by hneď verejne známi. Situácia sa však aj teraz trochu mení. Tým, že tu máme prieskumy, v ktorých Harabin vybehol ako potenciálny kandidát druhého kola, si neviem predstaviť, že by som sa svojím či naším rozhodnutím pod niečo takéto podpísal.“
Spomeňme si na rok 2004, keď sme si museli vyberať medzi Mečiarom a Gašparovičom, varoval na záver Igor Matovič.
 
Príspevok Matovič o vlastnom prezidentskom kandidátovi: Situácia sa mení, hrozí, že sa Harabin dostane do druhého kola. Mistrík v prieskumoch veľkú dieru neurobil zobrazený najskôr Hlavné správy.