Bratislava 25. júla 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič zarezervoval priestor na Námestí SNP v Bratislave už pol roka dopredu, aby tam mohli prebehnúť oslavy 30. výročia „Nežnej revolúcie“ podľa jeho predstáv. Nebol by to však on, keby s tým nebola spojená aj jeho typicky nedopečená špekulácia

Na snímke Igor Matovič

Niektorí ľudia si myslia, akí sú prefíkaní, ale niekedy tým, že sú jeden logický krok pozadu, sú ich rafinované konštrukcie komické.

Šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič usporiadal v utorok tlačovku, na ktorej oznámil, prečo zarezervoval pol roka pred termínom priestor na Námestí SNP. Vraj preto, aby to neurobili extrémisti a nezneužili to okrúhle výročie na šírenie nenávisti. Píšeme o tom TU.

„Slušná“ mašinéria sa do Matoviča pustila, pretože si vraj zarezervoval Námestie SNP „pre seba“, pričom on to takto robí už niekoľko rokov. Je vcelku zábavné sledovať prekáračky medzi Matovičom a „slušnými“, ktorí už stratili akékoľvek zábrany a rozhodli sa ho roztrhať, aby mohli chňapnúť po moci celkom sami, bez účasti neriadenej strely, akou je šéf OĽaNO.

K voľbám je to ešte takmer trištvrte roka a už tu máme vzájomné obviňovanie z podlých klamstiev a neférových ťahov, ohovárania… človek sa až čuduje, ako je to možné. Veď táto skvelá slniečková opozícia sľubuje, že bude vzorne spolupracovať, nebude sa hádať, odstráni neprávosti, korupciu a možno aj slnečné erupcie budú menšie. Ale nie o tom je tento článok.

Igor Matovič povedal na utorkovej tlačovej konferencii: „Nežná revolúcia aj Námestie SNP patrí všetkým ľuďom. Aj toto výročie patrí všetkým ľuďom. A mňa len mrzí, že tu je organizácia, ktorá si uzurpuje právo rozhodovať o tom, kto je slušný, a kto už je menej slušný – kto ešte patrí medzi ,našich ľudí‘ a kto už nie je náš.“

Matoviča sa dotklo, že ho „slušní“ vyzývajú, aby im prenechal námestie, lebo len oni sú tí praví dediči pravdy a lásky. Ohradzuje sa, že veď on neurobil nič také, čo by znamenalo, že je menej slušný ako tí, čo majú na „slušnosť“ pečiatku.

„Námestie patrí všetkým, revolúcia patrí všetkým, bez ohľadu na to, či volili Smer, či volili SNS, či volili naše hnutie alebo iné opozičné hnutia a strany, Preto platí naša ponuka pre Slušné Slovensko, ale tak isto aj pre ostatné demokratické parlamentné politické strany: pozývame vás, poďte a urobíme spolu peknú oslavu Nežnej revolúcie,“ uviedol. „My nechceme lustrovať ľudí, jediné v čom chceme lustrovať ľudí je to, že či si November vážia a či ho tu chcú oslavovať spoločne s ostatnými ľuďmi, a to môžu byť aj voliči Smeru, aj voliči SNS, aj voliči Mostu-Híd.“

Na otázku, koho by na námestí nechcel, či by to mali byť komunisti a fašisti, uviedol: „Komunisti, fašisti na toto námestie podľa mňa nepatria, nech si zoberú nejaké iné termíny.“

Naopak, na otázku, či už sa vie, kto by sa mal zúčastniť, odpovedal: „Hovorili sme s niektorými ľuďmi, naozaj chceme, aby to bolo otvorené, chceme aj ľudí, s ktorými sme politicky na opačnej strane. Je to možno paradoxné, keď bojovník proti Smeru hovorí, že aj Smeru ten priestor ponúkneme, ale voliči Smeru tu takisto boli na námestiach, či v Bratislave alebo inde. Alebo teraz si povieme, že to dáme do rúk ľuďom zo Slušného Slovenska a oni budú pečiatkovať ľudí a budú im písať čísla na ruky, kto je podľa nich dostatočne slušný a kto nie?“

„Jednoducho každý demokrat, každý kto to cíti demokraticky, a kto si váži November ´89, od nás dostane priestor na tomto námestí. Ja viem, že sa to slušnoľuďom zo Slušného Slovenska bude ťažko počúvať, že sem na námestie pozveme, aby tu mohli vystúpiť aj ľudia zo Smeru, SNS alebo Mostu-Híd, alebo možno zástupcovia členskej základne z týchto strán, ale jednoducho, November patrí všetkým a nemali by sme lustrovať,“ dištancoval sa od politickej diskriminácie Matovič.

A poukázal na to, že on je iný ako tí neslušní „slušniaci“, ktorí by na pódium nepustili priaznivcov vládnej koalície: „Teraz sa blížia voľby a zrazu je Matovič zlý, lebo do Matoviča a do OĽaNO si treba buchnúť, lebo silou-mocou treba pretlačiť PS a Kiskovu stranu Za ľudí, lebo to sú tí noví dobrí spasitelia. Mne to pripadá naozaj trápne a neslušné. Lebo ak takto má vyzerať slušnosť, že budeme lustrovať ľudí, či je niekto dostatočne slušný na to, aby mohol vystúpiť na pódiu, a niekto už nie je dostatočne slušný, lebo si jednoducho dovolil voliť Smer, tak podľa mňa to takto nie je správne.“

Na kritiku „slušných“, že prvý si zarezervoval termíny na námestí, povedal, že naopak, to oni trestuhodne zaspali: „Možno keby sme dva dni meškali, tak dnes by sme si tu možno hrýzli nechty, že ako to bude vyzerať, keď si tu fašisti s komunistami budú robiť spoločnú oslavu Novembra ´89.“

Toľko vyjadrenia Igora Matoviča z tlačovky. Zhrňme si to: lustrovať ľudí, kto je dostatočne slušný a kto nie, to je podľa neho trápne a neslušné, November patrí všetkým, lebo všetci boli na námestiach, ale fašistov a komunistov nepustíme.

Teda odlišovať napríklad priaznivca Smeru od priaznivca KDH je nepekné lustrovanie, avšak označiť niekoho za priaznivca fašistickej strany (ozaj, poznáte nejakú, ktorú u nás súd uznal za fašistickú, alebo ktorá sa sama za takú vyhlasuje?) a odlišovať ho, dajme tomu, od priaznivca Progresívneho Slovenska, to už podľa pána Matoviča lustrovaním nie je. Tu pekne vidíme, ako vyzerá demokracia v praxi skutočného demokrata.

Podľa pána Matoviča November patrí všetkým, lebo voliči všetkých strán boli na námestiach, ale nepatrí voličom fašistov a komunistov. Ti voliči asi podľa neho na námestiach neboli: fašisti spolu s komunistami boli vtedy zrejme niekde spolu zalezení v konšpiračnom brlohu a možno už spoločne plánovali, že založia Hlavné správy, Infovojnu a Zem a vek.

A dozaista fašisti s komunistami plánovali na tohtoročný november na Námestí SNP spoločnú oslavu, tak ako to otvorene vyhlásil pán Matovič. Lebo presne to fašisti a komunisti spolu zvyknú robiť: oslavovať vznik demokracie spoločne (časom sa možno spoja do jednej strany a dajú si názov trebárs totalitári, nedemokrati, prípadne Regresívne Slovensko).

Čo to počujem? Že v Novembri boli aj statoční komunisti tiež na námestiach, pretože pôvodne sa vtedy štrngalo za niečo podobné, ako chcel Dubček v roku 1968, teda za socializmus s ľudskou tvárou? A že dnešní komunisti, to sú zväčša ľudia, ktorí do dnešnej Komunistickej strany vstúpili až dávno po revolúcii a nemajú nič spoločné s jej starými hriechmi? A že voliči „fašistických“ strán, ak také na Slovensku sú, sa od komunistickej ideológie odnepamäti striktne dištancovali a boli na námestiach tiež? Lenže za takéto názory by vás pán Matovič asi nepochválil. Možno by vás dokonca označil za fašistu či komunistu.

Jedna vec je istá: Matovič si zarezervoval, Matovič má. Matovič bude rozhodovať, kto na pódium môže a kto nie. Matovič povie, kto je fašista a kto komunista, a ten k mikrofónu nepôjde. Také sú pravidlá hry a to treba rešpektovať. Ale nebude to lustrovanie. Kdežeby. To on predsa veľmi dobre vie rozlíšiť, veď je demokrat. A keby nie on, má vo svojom tábore originál demokrata par excellence, priamo z námestia: Jána Budaja. A ten o lustrovaní voľačo vie. Takže na oslavu Novembra sa môžeme už teraz tešiť, je v dobrých rukách.

Ivan Lehotský

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj