Bratislava 14. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyzýva generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby na základe informácií Denníka N okamžite vyvodil zodpovednosť voči svojmu námestníkovi Renému Vanekovi

Na snímke Igor Matovič

Denník N totiž dnes informoval o ľuďoch, s ktorými obvinená z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka Alena Zs. udržiavala v minulosti kontakty. Denník N píše o námestníkovi generálneho prokurátora pre netrestný úsek Reném Vanekovi, ktorý komunikáciu potvrdil, ale aj o podpredsedovi NR SR Martinovi Glváčovi, ktorý to zase odmieta.
“Námestník generálneho prokurátora Vanek pred vyšetrovateľmi úmyselne zatajil svoju aktívnu komunikáciu s objednávateľkou vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Alenou Zs. Je škandalózne, že táto komunikácia prebiehala až do zadržania objednávateľky! Takéto konanie považujeme za neakceptovateľné a nezlučiteľné s výkonom funkcie akéhokoľvek prokurátora, nie to ešte s výkonom funkcie námestníka generálneho prokurátora,” uviedol predseda hnutia Igor Matovič.
“Alena Zs., obvinená z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, komunikovala za posledné roky s viacerými vplyvnými ľuďmi. Vyplynulo to z vyšetrovania prípadu. Zs. si komunikáciu s týmito mužmi aj archivovala a nie je vylúčené, že ju mohla používať aj na ich vydieranie. Túto komunikáciu získali vyšetrovatelia po zadržaní Zs. mobilu, počítača a potom, čo dali tieto zariadenia preskúmať znalcom,” píše Denník N.
Ako ďalej dodáva, svoje rozhodnutie o ďalšom Vanekovom pôsobení oznámi generálny prokurátor Jaromír Čižnár v utorok. Ako pre denník potvrdila Čižnárova hovorkyňa Andrea Predajňová, generálny prokurátor sa o komunikácii medzi Vanekom a Alenou Zs. dozvedel dnes. Vanek zase pre Denník N povedal, že si s Alenou Zs. písal raz za čas o jednoduchých súkromných veciach. “Mala prezývku Ali Ajuška a nikdy som nemal vedomosť o jej skutočnom priezvisku, ani o tom, s kým je v kontakte. Nikdy som sa s ňou osobne nestretol,“ uviedol tiež Vanek. Ich posledná komunikácia je tri dni pred zadržaním Aleny Zs., čo sa stalo 28. septembra minulého roka.
 
Príspevok Matovič: Čižnár by mal vyvodiť zodpovednosť voči Vanekovi zobrazený najskôr Hlavné správy.