“Matka všetkých bômb” v Afganistane zabila najmenej 36 bojovníkov Islamského štátu

Kábul 14. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)

Najmenej 36 militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) zahynulo pri výbuchu obrovskej bomby, ktorú na tunelový komplex islamistov v Afganistane zhodilo vo štvrtok americké letectvo. Informovalo o tom dnes afganské ministerstvo obrany.

Príslušník afganského komanda preskakuje cez prekážku v afganskej obci Pandola 14. apríla 2017. Najmenej 36 militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) zahynulo pri výbuchu obrovskej bomby, ktorú na tunelový komplex islamistov v Afganistane zhodilo vo štvrtok americké letectvo.

Podľa ministerstva si výbuch takmer desať ton vážiacej bomby typu GBU-43 nevyžiadal nijaké civilné obete, úplne však zničil dôležité veliteľské stanovište Islamského štátu spolu s množstvom ľahkých a ťažkých zbraní.

Americké lietadlo zhodilo bombu GBU-43 (Massive Ordnance Air Blast bomb – MOAB) v provincii Nangarhár v rámci pokračujúceho úsilia o porážku IS v Afganistane, uviedol Pentagón. Útok bol podľa neho vedený tak, aby sa minimalizovalo ohrozenie pre Afgancov a americké sily operujúce v oblasti.

Použitá bomba je známa ako “matka všetkých bômb”, uviedla vo štvrtok televízia CNN. Podľa nej je GBU-43 najsinejšou americkou nejadrovou bombou.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.