Banská Bystrica 8. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Matej Tóth na týždňovom sústredení

Olympijského víťaza chodca Mateja Tótha nabili Kanárske ostrovy pozitívnou energiou. Z týždňového sústredenia sa vrátil s presvedčením, že sa v príprave výrazne posunul vpred a viac-menej zmazal všetky resty, ktoré ho v tréningoch dosiaľ sprevádzali.

Na snímke Matej Tóth

“Som veľmi spokojný,” povedal po návrate. “Aj výkonnostne sa mi podarilo posunúť o nejaký krôčik formu ďalej, k takej už normálnej, alebo súťažnej. Prišiel som nabitý pozitívnou energiou, takže mám z toho veľmi dobrý pocit.”

Na Tenerife si navykol Tóth chodievať. “Bolo tradičné, zimná príprava je kontinuálna a ja sa snažím z týždňa na týždeň napredovať. Na ‘Kanároch’ prišiel zlom v tom, že som mohol využiť ideálne tréningové prostredie a podmienky na to, aby som sa posunul v intenzite. Nešiel som do extrémnych objemov, ale skôr som zintenzívnil to, čo som robil doteraz. Po návrate vidím, že aj podmienky doma sú už vyhovujúce, veľmi dobre sa trénuje, môžem teda intenzitu udržať a viac pridať v objeme.”

Pre Tótha je nesmierne dôležité, že operovaná noha sa neozýva. “Je v poriadku, drží, už asi desať týždňov trénujem bez obmedzení pomerne s vysokou záťažou. Na Tenerife mám osvedčené miesta, kvalitnejšie tréningy odkrúžim na dráhe, kilometre odchodím aj popri dlhých plážach a na promenáde na kvalitných asfaltoch. Len si treba ráno skôr privstať, aby nebolo veľa ľudí.”

Tótha sprevádzala na sústredení aj jeho rodina. “Stráviť s ňou dni na sústredení bolo príjemné, aj preto som prišiel späť psychicky úplne v pohode, dobre naladený. Kvalitne som si všetko odtrénoval, mal som čas na fyzioterapeuta Denisa Freudenfelda, na výbornú regeneráciu, či už v mori, alebo v bazénoch. Počasie bolo presne také, na aké som zvyknutý. Kanáre majú výhodu v tom, že je tam stabilne, ani raz nepršalo, takmer vždy bolo slnečno. Nebolo extrémne horúco, no keď slnko kulminovalo nad hlavami, už ste ho dosť cítili. More bolo chladnejšie, využil som ho najmä na regeneráciu, polhodinové chodenie, alebo plávanie. V bazénoch som si zastrečoval a výdatnejšie poplával.”

Blížia sa Dudince s tradičným sviatkom slovenskej chôdze 25. marca. “Teším sa, aj keď druhý rok za sebou budem v role diváka s povinnosťami možno na štarte, alebo pri autogramiáde. Prvý štart plánujem pravdepodobne v Borskom Mikuláši 22. apríla.”

Matej Tóth na diaľku vnímal aj úspech slovenskej atletiky na HME v Belehrade. “Striebro Jána Volka na šesťdesiatke je skvelé. Akurát som bol v lietadle, keď bežal. Po pristátí už som mal mobil plný skvelých správ a veľmi som sa z toho tešil.”