Bratislava 8. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Oliver Ondráš)
 

Je čas, aby sa ruskí ľahkoatléti zase zúčastnili pretekov v plnohodnotnom statuse, vyhlásil olympijský šampión z roku 2016 v chôdzi na 50 km Matej Tóth.

Na snímke Matej Tóth

V utorok Tóth získal striebro na Majstrovstvách Európy v Berlíne v chôdzi na 50 km. Prvé miesto obsadil Ukrajinec Marian Zakalnickyj.
Ruskí chodci sa týchto pretekov nezúčastnili. Kvôli odstráneniu ruskej federácie ľahkej atletiky môžu Rusi na medzinárodných súťažiach pretekať len v neutrálnom statuse a len po získaní povolenia od Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF).
„Je mi to ľúto,” odpovedal Tóth novinárom na otázku, čo si myslí ohľadom absencie Rusom medzi jeho súpermi na ME 2018. „Pred dvoma rokmi som povedal, že potrestanie Rusov je spravodlivé, ale potom po vlastnom probléme v minulom roku som pochopil, že táto situácia nie je z kategórie ‚čierne a biele‘. Kolektívny trest nie je tak dobrý. Dúfam, že sa Rusko čoskoro vráti. Ruskí športovci urobili chyby, ale domnievam sa, že je čas, aby sa vrátili späť (v plnohodnotnom statuse).”
V júni 2017 bol Tóth podozrivý kvôli nezrovnalostiam v biologickom pase. Situáciu vysvetlil a absolvoval test na polygrafe, následne bol uznaný nevinným.
 

Príspevok Matej Tóth podporil ruských športovcov zobrazený najskôr Hlavné správy.