Bratislava 12. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Matej Beňuš je spokojný so skončenou sezónou a v tej nasledujúcej má jediný cieľ – prebojovať sa na OH 2020 do japonského Tokia a sa pokúsiť minimálne o obhajobu striebra z Ria de Janeiro 2016

Na snímke Matej Beňuš

Tridsaťdvaročný Bratislavčan pred ročníkom 2019 pristúpil na niekoľko zmien a pochvaľuje si ich. „Na lodi to nebola veľmi viditeľná zmena, ale šlo o výraznú zmenu v tom, ako sa loď správa na vode. Prvýkrát som ju v súťaži testoval na majstrovstvách Oceánie, skončil som druhý a vedel som, že to bude dobré. Teraz meniť určite nebudem, v budúcnosti pravdepodobne áno. Čo sa týka trénera, v roku 2019 ma viedol Peter Škantár. Mnoho rokov sme spolu trénovali v jednej skupine, teraz je Peter môj tréner. Prirovnal by som ho ku koučovi Jurajovi Minčíkovi, podobne si sedíme, spolu veci analyzujeme,“ prezradil Matej Beňuš.

Skúsený kanoista sa vrátil aj k nedávno skončenému súťažnému ročníku. „Celú prípravu na sezónu sme smerovali na olympijskú nomináciu. Vo Svetovom pohári som skončil štyrikrát do piateho miesta, raz som vyhral a v Bratislave som bol druhý. V celkovom hodnotení som obsadil najvyššiu priečku. Majstrovstvá sveta mi po individuálnej stránke príliš nevyšli, ale v hliadkach sme s Michalom Martikánom a Sašom Slafkovským získali deviaty titul za sebou, čo je úžasné,“ ozrejmil Beňuš.

V októbri si už stihol vyskúšať úplne nový kanál v japonskom Tokiu, na ktorom sa v lete 2020 uskutočnia olympijské súťaže. „Je veľmi podobný ako kanál v Riu de Janeiro, je tam len niekoľko poprehadzovaných vecí. Podieľal sa na tom rovnaký staviteľ. Všetci pretekári sme sa však zhodli, že prekážky je potrebné popresúvať, pretože dosť brzdia vodu,“ pokračoval Matej Beňuš.

Aktuálne sa na nasledujúcu sezónu pripravuje v domácim podmienkach. „Celú zimnú prípravu budeme smerovať na Londýn a majstrovstvá Európy, nie na Tokio. Kanál v Londýne je omnoho ťažší, veľmi silovejší,“ poznamenal. Dôvodom je skutočnosť, že práve v Londýne vyvrcholí národná interná olympijská nominácia, ktorá je mimoriadne vyrovnaná. V Lee Valley sa rozhodne, či to Tokia pocestuje Beňuš alebo jeden z jeho dvoch konkurentov – Alexander Slafkovský či Michal Martikán. „Londýn mi sedí, preto vidím svoje šance dostať sa na olympiádu veľmi pozitívne. Teším sa na ME, bude to mať pre nás dobrý náboj, podobné situácie mám rád. Tento rok som tam bol piaty, v minulosti aj druhý,“ doplnil.

Na čo sa momentálne v rámci prípravy zameriava? „Venujem sa rôznym typom tréningov na silu, ale do lode si sadnem pravdepodobne až vo februári v Austrálii,“ informoval Beňuš, ktorý spolu s trénerom Petrom Škantárom odcestuje do Penrithu na prelome januára a februára 2020 a pobudne tam šesť týždňov. Po návrate domov ho čaká jazdenie na dvoch kanáloch – striedavo v bratislavskom Čunove a spomenutej vode v Londýne.

Beňuš si netrúfol príliš hodnotiť, čo je jeho výhoda v porovnaní so Slafkovským a Martikánom. „Myslím si, že všetci sme dostatočne mentálne silní. Mám trochu dlhší dosah a myslím si, že to asi až tak neprežívam,“ dodal.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj