Bratislava 4. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Matečná si nemyslí, že by v Európe mal byť nedostatok cukru
Cukru v EÚ bude dosť, pretože Francúzsko, Nemecko a Poľsko zvýšili jeho produkciu. Obchodníci by preto nemali vyvolávať na trhu paniku o jeho nedostatku. Uviedla to šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) po dnešnom rokovaní vlády k ukončeniu kvót na cukor v EÚ.
Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná

“Chaos na trhu môžu spôsobiť obchodníci, ktorí podobne ako pri mlieku a masle zvýšili ceny, niekedy musím povedať až umelo a spôsobili tým veľký dopyt po tejto komodite, ktorá zmizla z trhu. Takže by som chcela vyzvať obchodníkov, ktorí budú takéto praktiky realizovať, aby to nerobili. Zbytočne robia paniku u ľudí,” zdôraznila.
Matečná si nemyslí, že by v Európe mal byť nedostatok cukru, pretože plochy s cukrovou repou sa u spomínaných krajín zvýšili. “Slovensko malo vždy nižšiu kvótu ako samotnú spotrebu cukru, takže sme cukor vždy dovážali,” poznamenala.
Michal Feik z MPRV informoval, že agrorezort vníma zrušenie systému kvót v cukrovarníckom sektore, ktoré platilo od roku 2004, veľmi citlivo. Kvóty pridelené každému členskému štátu predstavovali podľa neho výrobné limity pre potravinárske využite. Z celkovej kvóty EÚ na úrovni 13,529 milióna ton (t) cukru bolo Slovenskej republike od roku 2010 pridelená kvóta na výrobu cukru vo výške 112.319,5 t a na izoglukózu vo výške 68.094,5 t. “Je potrebné uviesť, že kvóty nezohľadňovali vlastnú spotrebu jednotlivých členských štátov, spotreba cukru SR bola v priemere 190.000 ton ročne za obdobie rokov 2011 až 2016,” doplnil Feik.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.