Bratislava 16. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná víta schválenie novely Ústavy SR ohľadom ochrany pôdy z dielne Slovenskej národnej strany (SNS). Informoval o tom hovorca MPRV Vladimír Machalík. Pôda je podľa Matečnej nenahraditeľná a vzhľadom na klimatické zmeny a rastúcu svetovú populáciu jej bude čoraz väčší nedostatok.
Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná

“Poľnohospodárska aj lesná pôda sú národným bohatstvom všetkých občanov Slovenska. Musíme si ju chrániť a zabrániť špekulantom zneužívať ju. Ide aj o našu potravinovú bezpečnosť. Ministerstvo pôdohospodárstva už intenzívne pracuje na novele zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorá sa bude opierať práve o schválenú zmenu Ústavy SR. Bude tiež zlepšovať prístup aktívnych poľnohospodárov k pôde,” zdôraznila Matečná.
Poslanci Národnej rady SR dnes schválili ústavný zákon z dielne SNS, ktorý má ochranu pôdy zaviesť do praxe. Slovenskú pôdu bude pred špekulatívnymi výkupmi chrániť Ústava SR. Pre národniarov je podľa jedného z predkladateľov návrhu Tibora Bernaťáka ochrana pôdy prioritnou témou.
Po zmene v Ústave SR by sa mali prijať zákony, ktoré by spresňovali procedúru nakladania s pôdou, či už obchodnými spoločnosťami, alebo roľníkmi hospodáriacimi na pôde.
Schválenie ústavnej ochrany pôdy víta aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Uviedla to pre TASR hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v reakcii na dnešné schválenie ústavného zákona o ochrane pôdy v Národnej rade (NR) SR.
“SPPK podporuje každú jednu aktivitu, ktorá smeruje k ochrane poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Treba si totiž uvedomiť, že poľnohospodárska pôda je základným výrobným prostriedkom pre našich poľnohospodárov. Bez nej spolu s potravinármi nevedia zabezpečiť ani potravinovú bezpečnosť a ani potravinovú sebestačnosť Slovenska,” podčiarkla.
SPPK je podľa Holéciovej toho názoru, že na pôdu sa už ďalej nesmie nazerať ako na tovar. “My sme už aj v minulosti privítali vytvorenie národnej legislatívy, ktorá mala chrániť trh s pôdou pred špekulatívnymi nákupmi. Naši poľnohospodári a potravinári majú opodstatnené obavy z toho, že sa o poľnohospodársku pôdu na Slovensku budú aj naďalej intenzívne zaujímať i také podnikateľské subjekty, ktorých primárnym záujmom nie je zveľaďovanie agropotravinárskeho odvetvia na Slovensku,” dodal predseda SPPK Milan Semančík.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.