Bratislava 25. februára 2019 (HSP/Foto:MPRV SR)
 
Slovensko malo druhýkrát v histórii zastúpenie na najväčšom svetovom veľtrhu potravín a nápojov Gulfood Dubai. Slovenskí potravinári predstavili pod národným stánkom výrobky s vysokým exportným potenciálom. Podujatie priťahuje pozornosť profesionálov z oblasti obchodu s potravinami a nápojmi z celého sveta

Gulfood Dubai

„Potenciál slovenských potravín presahuje nielen naše národné, ale aj európske hranice. Slovenskí výrobcovia dokážu produkovať špičkovú kvalitu, o ktorú je aj na Blízkom východe záujem. Presvedčili sme sa o tom už vlani, kedy malo Slovensko na najväčšej svetovej prehliadke potravín Gulfood Dubai absolútnu premiéru. Tento ročník v Dubaji sme už neboli v pozícii nováčika a presne sme vedeli, aké výrobky majú najväčšiu šancu uplatniť sa na miestnom trhu. Teším sa, že do spoločnej národnej expozície sa podarilo dostať 8 výrobcom, ktorí zaujali svojím sortimentom,” uviedla vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

Gulfood Dubai

Národnú expozíciu zorganizovala agentúra SARIO v úzkej spolupráci s MPRV SR. Vystavovalo pod ňou 8 slovenských výrobcov:

  • KOLIBA, a. s. – výrobca mliečnych produktov
  • RISO-R, s.r.o. – výrobca ovocných džemov
  • Advedia, s.r.o. – výrobca vitamínových a energy drinkov v prášku
  • SweetPro, s.r.o. – výrobca čokolády LYRA
  • Ing. Ján Cibulka – GCM – KOM – výrobca bio snackov
  • Celpo, s.r.o. – výrobca celozrnných pufovaných produktov
  •      Školské hospodárstvo – Búšlak, s.r.o. – výrobca bio a natur slnečnicového oleja, bio mlieka a pestovateľ bio špaldy, slnečnice a krmovín, čerstvej zelenej bio špargle
  • GAS Familia, s.r.o. – výrobca štiav, octu a horčice
Gulfood Dubai

„V rámci podnikateľskej misie pricestovalo na veľtrh 8 slovenských spoločností, ktoré produkujú potraviny s vysokým exportným potenciálom. Gulfood Dubai je pre nich unikátnou príležitosťou otvoriť si nové obzory a nazbierať obchodné kontakty,” poznamenal Milan Lapšanský, generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR.
Najväčší prezentačný a kontraktačný veľtrh vlani absolvoval aj slovenský výrobca funkčných nápojov Divas drink International. V Spojených arabských emirátoch sa mu podarilo nadviazať spoluprácu s reťazcom Carrefour.

Gulfood Dubai

„Návšteva veľtrhu nám umožnila získať lepší prehľad o konkurenčných produktoch v regióne a pomohla nám doladiť množstvo detailov, ktoré boli potrebné pre uzavretie obchodu. Z nášho pohľadu je návšteva takéhoto podujatia osožná pre výrobcov, ktorí majú zmapované možnosti daného trhu a chcú návštevu využiť na uzavretie kontraktov s lokálnymi partnermi,” uviedla riaditeľka Divas drink International Lucia Tarnóczy.
Slovenský export potravín na trh Spojených arabských emirátov (SAE) má z dlhodobého hľadiska rastúci trend. Podľa aktuálne dostupných štatistických údajov dosiahol v roku 2018 za január až november 0,7 milióna eur. V rámci agrárneho obchodu má Slovensko so SAE dokonca kladné saldo obchodnej bilancie. Slovenskí potravinári exportujú do krajiny najmä cukrovinky bez kakaa, bielu čokoládu a potravinárske prípravky.

Gulfood Dubai

Veľtrh Gulfood Dubai je s plochou jeden milión m2 najväčším potravinovým veľtrhom na svete. Takmer 5 000 vystavovateľov z celého sveta pokrýva široký sortiment potravinárskych výrobkov od nápojov, olejov, tukov, strukovín, cukroviniek, mliečnych výrobkov, cereálií, cez zmrzlinu, mäso, polotovary až po bezlepkové či vegan výrobky a produkty určené pre diabetikov.
Redakciu informovala Lenka Sameková, odbor komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
 
Príspevok Matečná: Potenciál slovenských potravín presahuje európske hranice zobrazený najskôr Hlavné správy.