Praha 18. januára 2019 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
 
Odborníci v Českej republike si začali všímať rozmach nových ázijských sociálnych sietí, na ktoré sa pripájajú najmä deti. Portál iDnes.cz tvrdí, že v tomto prostredí im hrozí ešte viac rizík ako v prípade už zabehnutých gigantov ako Facebook či Instagram

Ilustračné foto

Každá sociálna sieť má interné pravidlá používania a na väčšinu z nich je umožnený prístup osobám starším ako 16 rokov. Na sociálnych sieťach však už bežne fungujú deti na prvom stupni základnej školy, ktoré si mnohokrát vôbec neuvedomujú možné riziká.
Čínska sociálna sieť Tik Tok vyzýva deti, aby zdieľali krátke videá, napríklad s hračkami. Žiaľ, uvedená výzva je chápaná nerozvážne a neraz vo videách figurujú aj obnažené telá detí. Používatelia sa tak ľahko môžu stať obeťami kyberšikany alebo cieľom pedofilov.
Český portál ako príklad uvádza prípad 10-ročnej Anny – dievčatko na posteli plnej plyšákov nastaví mobilný telefón tak, aby jeho objektív snímal celé jej telo. Za zvukov zvodnej hudby sa pred ním začne krútiť a pri tom si dáva dole jednotlivé vrstvy oblečenia.
Krátky záznam potom jedným dotykom na displeji odošle na sociálnu sieť Tik Tok.Tam je video okamžite prístupné pol miliarde užívateľov z celého sveta. Či už sú to jej rovesníci z triedy alebo štyrikrát starší pedofili.
Verejnosť v súčasnosti kritizuje Facebook kvôli neschopnosti zabezpečiť citlivé osobné dáta svojich užívateľov a filtrovať škodlivý obsah. “Lenže Facebook školákov nezaujíma. Na mobily si inštalujú práve aplikáciu Tik Tok slúžiacu na publikovanie krátkych videí.”
Na sociálnej sieti sa podľa zverejnených informácií nachádzajú aj videá detí, ktoré si vzájomne prikladajú na hrdlá nože či snímky zamerané na anorexiu, sebapoškodzovanie či ponúkajúce návody, ako spáchať samovraždu.
 
 
Príspevok Máte pod kontrolou deti na internete? Novou nástrahou a rajom pre pedofilov sú siete na zdieľanie videí s plyšovými hračkami zobrazený najskôr Hlavné správy.