Košice 17. januára 2017 (HSP/Foto: Nezaplatím EEI)

Tohtoročná snehová nádielka skomplikovala život mnohým ľuďom a výnimkou nie sú ani Košičania. Tí to však majú o to ťažšie, že napriek tomu, že si za parkovanie platia pred blokom už platia, nevedia sa dostať k svojim autám. A poniektorí aj štyri dni. Iným, ktorí mali trocha viac šťastia, vyparkovanie zaberie aj hodinu, avšak neskôr nemajú kde zaparkovať.

Neupravené parkoviská v KošiciachNeupravené parkoviská v Košiciach

Na vzniknuté problémy poukázali aktivisti z iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent. Napriek tomu, že súkromná spoločnosť EEI prevádzkuje v Košiciach parkovanie, svoje zmluvné záväzky si neplní. Aktivisti preto vyzývajú občanov, aby problémy s parkovaním riešili cez mestskú políciu.

„Zavoláte na číslo 159 a nahlásite im svoju ulicu, popíšete stav, aký trvá a odkedy trvá, atď. Trvajte na výjazde policajtov a na zadokumentovaní stavu, spísaní, resp. prijatí sťažnosti, že nemôžete parkovať, že sa zároveň porušuje VZN č. 78, §4. Taktiež trvajte na tom, že dávate podnet na porušovanie zmluvy medzi mestom a EEI – č. 2012001646, poukazujúc obzvlášť na čl. VIII. odst. 8 tejto zmluvy: ‘Nájomca je povinný zabezpečiť údržbu na všetkých prenajatých parkovacích plochách, t. j. ich pravidelné čistenie, včítane zimnej údržby parkovacích plôch tak, aby tieto bolo možné bezpečne využívať počas celého roka’,“ radia aktivisti zúfalým Košičanom.

Výzva Košických aktivistovVýzva Košických aktivistov

Pri vyriešení vzniknutých problémov je podľa aktivistov tiež dôležité, aby občania trvali na to, že im mestskí policajti vydajú kópiu záznamu, respektíve im ju pošlú mailom. „Nezabudnite sa dožadovať oznámenia, ako bola Vaša sťažnosť vyriešená!“ dodávajú aktivisti, ktorý za pondelkové popoludnie zaznamenali od Košičanov ďalších 108 podnetov.

Aktivisti z iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent k včerajšiemu dňu spracovali a podali na polícii zatiaľ 18 podnetov.

Náklady spojené so zimnou údržbou boli jedným z hlavných argumentov košického primátora Richarda Rašiho pri obhajobe súkromnej spoločnosti EEI. Tá má zimnú údržbu podpísanú so spoločnosťou KOSIT, ktorá sa prioritne venuje vyčisteniu hlavných ťahov a cestám 1. a 2. triedy.

Neupravené parkoviská v Košiciach

Neupravené parkoviská v Košiciach

Neupravené parkoviská v Košiciach

Neupravené parkoviská v Košiciach

Neupravené parkoviská v Košiciach

Neupravené parkoviská v Košiciach