Washington 26. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Brian Powers/The Des Moines Register)
 
Otec jednej z obetí masovej streľby, ku ktorej došlo v roku 2012 v škole v meste Newtown v americkom štáte Connecticut, spáchal zrejme samovraždu. Informovala o tom v utorok miestna polícia

Ilustračné foto

Americké médiá súčasne upozornili, že za posledných osem dní si život vzali už traja ľudia, ktorí boli príbuznými, blízkymi priateľmi či spolužiakmi obetí v prípadoch masovej streľby na školách v Spojených štátoch. Všetky tieto samovraždy viedli k obnoveniu výziev na zlepšenie psychologickej starostlivosti o preživších a pozostalých po obetiach.
Ako posledný si na život siahol 49-ročný Jeremy Richman, ktorý bol otcom Avielle Richmanovej – jedného z 20 detí zastrelených Adamom Lanzom v základnej škole Sandy Hook Elementary School v Newtowne. Richmanovo telo našli v pondelok ráno v jeho kancelárii. Polícia pri ňom objavila aj list na rozlúčku.
Richman, povolaním neurofarmakológ, po násilnej smrti svojej dcéry založil spolu s manželkou nadáciu, ktorej cieľom je prevencia násilia, a to starostlivosťou o psychické zdravie jednotlivca a zlepšením jej dostupnosti. Nadácia Avielle Richmanovej vo svojom vyhlásení vyjadrila hlbokú ľútosť nad smrťou svojho zakladateľa, ale súčasne prisľúbila, že bude pokračovať v začatom diele.
Americké médiá informovali, že v priebehu jedného týždňa spáchali samovraždu aj dvaja tínedžeri, ktorí 14. februára 2018 prežili masovú streľbu na strednej škole v meste Parkland v štáte Florida.
Jedným z týchto tínedžerov bola 19-ročná Sydney Aiellová, ktorá po útoku v Parklande podľa svojich rodičov trpela posttraumatickou stresovou poruchou a syndrómom preživších. Napriek týmto svojim problémom sa angažovala v kampani za lepšiu kontrolu predaja a držania zbraní v Spojených štátoch a organizovala masové pochody proti zbraňovej loby.
Totožnosť druhého tínedžera, ktorého telo sa našlo uplynulú nedeľu, nie je známa. Podľa miestnych médií išlo o osobu vo veku približne 15 rokov.
Kongresmanka Jahana Hayesová, ktorá zastupuje aj okres Newtown, vo svojom vyhlásení k poslednej zo spomínaných samovrážd uviedla, že Richman na ňu pri ich nedávnom stretnutí pôsobil optimistickým dojmom. Dodala však, že “tieto tragédie ukazujú, že trauma z násilia spáchaného s použitím zbrane svojimi dôsledkami ďaleko presahuje prvotnú tragédiu”.
Podľa údajov denníka Washington Post zažilo v Spojených štátoch od roku 1999 streľbu v svojich školách viac ako 214.000 žiakov a študentov.
 
Príspevok Masové streľby v školách v Parklande a Newtowne majú nové obete zobrazený najskôr Hlavné správy.