Turecký minister vnútra Süleyman Soylu dnes informoval, že v súvislosti s útokmi bolo zadržaných desať podozrivých. Bezpečnostné zdroje predtým informovali o 13, neskôr o 15 obetiach na životoch.

Masaker po ligovom zápase

K explóziám prišlo v blízkosti nového štadióna Vodafone Arena v európskej časti Istanbulu asi hodinu po stretnutí. Jeden z výbuchov sa odohral priamo pred štadiónom, druhý spáchal samovražedný atentátnik v priľahlom parku. Vedenie tureckého futbalového klubu Bešiktaš Istanbul ostro odsúdilo bombové útoky, ktoré sa udiali po domácom ligovom zápase s Bursasporom (2:1).

Masaker po ligovom zápase

Terčom útoku boli podľa všetkého príslušníci polície, ktorí predtým na štadióne hliadkovali počas zápasu domáceho tímu Bešiktaš s futbalistami klubu Bursaspor. „Teroristi zaútočili na naše hrdinské policajné sily, ktoré zabezpečujú, aby naši fanúšikovia, ako i priaznivci Bursasporu boli v bezpečí. Dôrazne odsudzujeme tento podlý čin útočníkov, ktorí nikdy nedosiahnu svoj cieľ,“ citovala agentúra DPA z oficiálneho vyhlásenia Besiktasu.

Video

K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil. Istanbul však tento rok zažil viacero útokov, ktoré turecké úrady pripísali buď extrémistickej organizácii Islamský štát, alebo kurdským povstalcom.

Masaker po ligovom zápase

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo svojom vyhlásení uviedol, že podľa neho šlo o teroristický útok na „naše bezpečnostné zložky a našich občanov“ a s cieľom „spôsobiť čo najväčšie straty. Výsledkom týchto útokov sú, žiaľ, mučeníci a zranení“.

Video

Turecká rada pre rozhlasové a televízne vysielanie – ako je v krajine v podobných prípadoch obvyklé – vydala dočasný zákaz vysielania spravodajských materiálov o výbuchoch v Istanbule, aby „sa zabránilo zverejneniu správ, ktoré môžu mať za následok strach, paniku alebo chaos, alebo poslúžiť cieľom teroristických organizácií.“

Masaker po ligovom zápase