Slovensko 28. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Anton Martvoň je bývalým členom strany, ktorá má aktuálne vo všetkých prieskumoch najvyšší počet percent. Bol poslancom Národnej rady SR v rokoch 2012 až 2016. Pri posledných parlamentných voľbách sa však na kandidátku Smeru nedostal. Podľa jeho slov bolo dôvodom nariadenie oligarchov.
Dnes otvorene hovorí o svojom pohľade na fungovanie vládnej strany Smer. Pre Hlavné správy ozrejmil, prečo mnohí opúšťajú stranu, kto platí členské poplatky za fiktívnych členov i to, do akých subjektov odchádzajú bývalí členovia Smeru.
Na snímke bývalý poslanec Národnej rady SR Anton Martvoň

Prečo podľa vás členovia strany opúšťajú stranu Smer-SD?
Som toho názoru, že odchádzajú práve kvôli nezáujmu o nich zo strany predsedu Roberta Fica, kvôli kauzám jeho VIP klubu oligarchov a kvôli odklonu Smer-u od pôvodného poslania strany Smer, ktorým bola sociálna a ľavicovo orientovaná proslovenská politika, ktorej cieľom je hájiť národné záujmy Slovákov v Európe.
Myslím si, že členovia Smeru to vidia, že určité osoby si spravili zo strany Smer svoju firmičku, ktorá je pre nich jediným zdrojom príjmu, kedže nevedia vyprodukovať nič iné okrem nezmyselných produktov a služieb pre štát, ktoré sú samozrejme predražené a nakoniec ich dodá niekto 5. v poradí. Asi si viete predstaviť, že o kom rozprávam. Ide o akože kvázi podnikateľov – oligarchov v pozadí Smeru, ktorých mená sa často skloňujú v mediách. Som toho názoru, že ich vplyv na premiéra tejto krajiny je až taký, že táto skupina ľudí dokáže meniť rozhodnutia Roberta Fica bez širšej diskusie a dokážu ovplyvniť, že kto bude na kandidátke Smeru a kto nie. Dokonca, podla toho, čo som kedysi v Smere počul, tak majú premiéra i jednotlivých ministrov na telefóne, čo dokazuje aj to, že Fico svoj telefón z ruky nikdy nepustí…

Odchádzajú dlhoroční členovia alebo skôr mladí ľudia?
Som toho názoru, že odchádzajú všetci bez rozdielu, mladí, starí, pôvodní i dlhoroční funkcionári aj už zaniknutých subjektov, ktorí do Smer-u prišli z politicky príbuzných subjektov zlúčením s nimi. Odchádzajú rádoví členovia aj predsedovia a podpredsedovia rôznych orgánov strany a klubov strany, či iní funkcionári. Niektorí dokonca museli odísť, alebo boli vylúčení, pretože si ich najvyššie vedenie neželalo v Smere, nakoľko si dovolili na okresných snemoch či na užších stretnutiach kritizovať smerovanie strany a žiadali napĺňanie jej sociálneho poslania.
Myslím si, že zostávajú už len tí, ktorých je ešte možné ako tak “zaviazať si” funkciami v štáte alebo zamestnaním vo verejnej správe. Už nájdete naozaj málo ľudí, ktorí chcú pre Smer robiť z presvedčenia a z nadšenia pre sociálnu politiku Smeru. Podľa môjho názoru sa členovia strany Smer začínajú za svoje členstvo vo veľkom hanbiť, mnohí sa ani v miestnej krčme už nemôžu ukázať, lebo by im bežní ľudia povedali svoje, nechodia už ani na smerácke akcie, o čom svedčí nízka účasť na nich a keď niečo organizuje Smer v Bratislave alebo v Nitre, tak musia členov strany dokonca zvážať na autobusoch z celého Slovenska, aby tam mali aspoň niekoho ako naposledy na slávnostiach na Devíne.
Členovia strany s tým ale nedokážu nič urobiť, pretože strana sa pretransformovala do gottwaldovskej štruktúry, kde úzky VIP klub arogancie rozhoduje o všetkom do posledného detailu, pomaly nič nie je predmetom vnútrostraníckej diskusie a odbornej už vôbec. Preto aj problémoví ministri zostali i s kauzami na svojich miestach i keď ich už všetci majú plné zuby. Taktiež problém je i Ficove jadro EÚ, ktoré väčšina členov strany Smer vôbec nechce, keďže Slovákom skôr vezme, než prinesie a viacerí z nich sa boja tiež nárastu príchodu migrantov do SR.

Pre niekoľkými dňami ste uviedli, že v strane Smer-SD sú tzv. čierne duše. Kto platí členské poplatky za uvedených ľudí? Aký je podľa vás hlavný cieľ konania tých, ktorí tieto poplatky uhrádzajú?
Podla toho, čo som počul a videl, tak to buď platia priamo krajskí predsedovia, ako napr. v Bratislavskom kraji to robí podla môjho názoru Martin Glváč, ale aj okresní predsedovia, ktorí to podľa môjho názoru dostávajú pokynom od krajských predsedov, ako sa to napríklad deje v Prešovskom alebo v Žilinskom kraji. Ale to je len môj osobný názor.
Hlavný cieľ tohto konania je podla môjho názoru, že im ide len o čísla, aby navonok Smer vyzeral ako vnútorne veľká a stabilná strana, aby sa Fico mohol verejne chváliť, že má 15.000 členov a povedať, že keď odíde zo Smeru pár desiatok ľudí ako v Nitre, či v Žiline, tak že to je iba kvapka v mori členskej základne a sú to ľudia bez vplyvu.
No, myslím si, že v skutočnosti ich v Smere nič iné nezaujíma iba to veľké štatistické číslo a to im stačí, podobne ako komunistom, ktorých tiež iba zaujímalo, že či ste v Komunistickej strane, no váš názor im bol ukradnutý! A ak ste sa ho rozhodli predsa len prejaviť a bol nebodaj kriticky, tak pán Boh vám pomáhaj, a presne to takto dnes robí podľa môjho názoru aj Robert Fico, ktorý sa správa ako Klement Gottwald.

V ktorých krajoch je podľa vás najviac takýchto fiktívnych členstiev?
Som toho názoru, že najviac fiktívnych členstiev je v Bratislavskom, v Prešovskom, v Trnavskom, či v Žilinskom kraji. Napríklad ja osobne som darovával peniaze ešte ako poslanec NR SR okresnej organizácii Smeru v Dolnom Kubíne, aby si to vnútorne nejak poriešili s neplatiacimi členmi a mali na akcie… Neskôr to už bolo pýtané odo mňa ako členské, ktoré som dobrovoľne platil na účet krajskej organizácie v Žiline. (Dôkaz: pozrite si výročne správy Smeru, kde som bol párkrát uvedený ako darca, než som tie peniaze začal platiť ako členský príspevok strane). V Banskobystrickom kraji na počet členov podľa môjho názoru absolútne kašlú a je im jedno, že koľko ich tam majú. A najviac stabilných členov, ktorí chodia ešte ako tak na akcie, je v Trenčianskom a v Košickom kraji…

Do akej strany odchádzajú členovia Smeru?

Viacerí členovia podľa môjho názoru odišli k Sme rodina (v názve skrýva slovo Sme-r), či sa vrátili k SNS, ale mnohí však nešli k žiadnej politickej strane, lebo majú toho už asi plné zuby, keďže alternatíva neexistuje, ale je potrebná viac ako soľ. Aj to je dôvod, že prečo som odišiel. Na ľavicovej strane spektra sa musí totiž niečo udiať, niečo, čo dá ľavicovo orientovanému voličovi nádej, že o jeho záujmy sa bude niekto znovu zaujímať a nebude len štatistické číslo, či len papierový hlas vhodený do urny, ktorý dovolí Ficovmu VIP klubu Výbohov, Baštrnákov a Širokých ďalej bačovať v SR a prerozdeľovať “bonusy” v daňových rajoch.
Ľavicový volič chce opäť získať reprezentanta, predstaviteľa, ktorý bude robiť pre túto krajinu a pre ľudí tak, aby to ľudia pocítili pozitívne, nie len rozprávať, že aká sme fantastická ekonomika a ľudia sa popritom iba mlčky prizerajú tomu, ako im cena masla vyletí na nemeckú úroveň a dane im potichu poza ich chrbát rastú a pribúdajú, pričom reálna mzda sa v podstate pohla vzhľadom na tieto fakty iba nepatrne.
Strana Smer už nemá podľa môjho názoru so sociálnou politikou, okrem názvu, spoločné skoro nič. Zvyšovanie dôchodkov v roku 2016 o 1,90 eura bolo toho dôkazom. Peniaze daňových poplatníkov rozdávava vláda skôr cudzím investorom, pričom nevie zabezpečiť ani to, aby dotované pracovné miesto skutočne obsadil slovenský občan ergo daňový poplatník. O tom, že si mnohí ľudia myslia, že z tejto štátnej pomoci ešte aj odtekajú provízie, tak asi ani rozprávať nemusím.
Keď sa pozriete na domáce podnikateľské prostredie, ktoré Ficov Smer dostal do agónie cez daňový systém a cez likvidačné pravidlá, ktoré, samozrejme, neplatia pre zahraničných investorov (viď nájdená čierna práca v Land Roveri v Nitre), tak sa začína vynárať otázka, či to nie je cieľ, aby si túto krajinu už niekto konečne kúpil ako vo výpredaji za pár šupiek a za nejakú trafiku v Bruseli pod záštitou tzv. jadra EÚ.
Preto, som toho názoru, že tá potrebná sociálna a ľavicová alternatíva v SR ešte len príde a ja rozhodne budem pri tom…