Berlín 2. februára 2017 (HSP/Foto:TASR-Bernd von Jutrczenka/dpa via AP)

Zdá sa, že Slovensko nie je jediná krajina, kde si ľudia vo voľbách vyberajú “menšie zlo”. V nemeckých voľbách je totiž predpokladaný hlavný boj medzi súčasnou kancelárkou Angelou Merkelovou a bývalým predsedom európskeho parlamentu, Martinom Schulzom. Práve druhý menovaný ešte v roku 2015 vyhlásil, že krajinám, ktoré nebudú prijímať imigrantov, treba zrušiť eurofondy. Teraz pred voľbami to zopakoval znovu. Podľa všetkého to teda vyzerá tak, že menším zlom v nemeckých voľbách bude Angela Merkelová.

Kandidát nemeckej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) na kreslo premiéra a bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin SchulzKandidát nemeckej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) na kreslo premiéra a bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz

Minulý piatok v centrále svojej strany SPD, bývalý predseda parlamentu Martin Schulz vyhlásil, že ak vyhrá blížiace parlamentné voľby a stane sa kancelárom Nemecka, bude tvrdo presadzovať sankcie voči krajinám, ktoré odmietajú prijať imigrantov.

“Nemecko, ak ide o pomoc iným štátom, je solidárne. Tiež finančne. Nemecko je solidárne, keď sa iné krajiny cítia v ohrození, a tiež s nimi zdieľa sankcie. Pokiaľ je ale európska solidarita niektorých členských štátov tak interpretovaná, pri financovaní agrárnych fondov alebo prostriedkov štrukturálnej podpory, áno, prosím… Ale pri solidarite s ľuďmi, ktorí utekajú…, nie, ďakujem. Potom musí budúca vláda Spolkovej republiky spojiť otázku “solidarity utečeneckej politiky” s ďalším plánovaním financovania z Európskych fondov,” vyhlásil Martin Schulz.

Tento bývalý predseda Európskeho parlamentu a súčasný kandidát na post kancelára Nemecka tiež vo svojom príhovore skritizoval aj maďarského premiéra Viktora Orbána:

“Najsilnejší predstaviteľ tohto “odsolidarizovania” Európy, je maďarský premiér Viktor Orbán. Ten, ktorý akúkoľvek solidaritu s Nemeckom v otázke utečeneckej politiky odmieta. CSU sa mu dvorí a tlieska mu. To je otvorený útok na záujmy Spolkovej republiky Nemecko. ”

Video si môžete pozrieť tu:

Samuel Gdovin