Slovenská tenisová jednotka dostala na konci septembra pokutu od Slovenského tenisového zväzu (STZ) 20-tisíc eur za to, že odriekol účasť v reprezentácii v dueli s Austráliou. Jeho ospravedlnenkou bolo zranenie, ale druhý deň po medzištátnom zápase, už odohral zápas v Métach. Ten prehral so Julienom Benneteauom rýchlo za 40 minút. To bola pravdepodobne posledná kvapka v pohári trpezlivosti STZ. Kližanovi naparili pokutu a na rok mu podmienečne zabuchli dvere do reprezentácie.

Rodák z Bratislavy však nehodlá nechať všetko len tak a rozhodol sa prehovoriť. „Táto sezóna mi jasne dala najavo, že už nie som najmladší a že musím pre svoje zdravie robiť ešte viac ako kedysi. Zdravie mám len jedno a preto som odhlásil nespočetné množstvo turnajov a tak isto som sa rozhodol preto neisť do Austrálie na Davis Cup. Navštívil som veľmi veľa doktorov za tu dobu a ti sa zhodli v jednoznačnej odpovedi, že riziko obnovenia zranenia za takýchto podmienok (zmena povrchu + zápasy na 5 setov) je obrovské a všetci z nich mi odporučili sa DC nezúčastniť,“ vysvetľuje ospravedlnenku zo súboja proti „protinožcom“.

Zarážajúcim bol však fakt, že napriek zraneniu išiel na druhý deň do Francúzska, kde odohral rýchly zápas. „Naštudujte si, prosím, pravidla ATP ohľadom odhlášok,“ odkázal Kližan vedeniu STZ, ktoré neskrýva, že do výchovy Kližana investovalo približne 230-tisíc eur.

„To, že sa tu pán Moška (Igor, generálny sekretár STZ) s pánom Mečířom (Miloš, nehrajúci kapitán reprezentácie) ohrňujú nejakou zmluvou, ktorá bola podpísaná na základe prijatia do NTC, je maximálne smiešne, nakoľko som v NTC skončil pred 7 rokmi. Splatil som Vám za moje pôsobenie v NTC 100.000 eur a v 20 rokoch som odišiel. Mojimi výkonmi v DC som Vám zarobil niekoľkonásobne viac, ako ste vy do mňa investovali (to ratám aj tie vymyslene čiastky, ktoré ste si tam akože narátali). Už ste asi zabudli, na čom a na koho výkone záležala niekoľko státisícová zmluva s TIPOSOM a x ďalšími že? To ste si nedali do toho Vášho ,,dlhu,, voči mne,“ rozohnil sa vo svojich vyjadreniach Kližan.

Podľa Martinovych vyjadrení hrá Davisov pohár už desať rokov a chýba mu šesť stretnutí, aby dostal cenu za oddanosť voči krajine od ITF. „Vždy som bol hrdý Slovak, vždy som rad reprezentoval našu krásnu krajinu a vždy rad budem. Ale ak si myslite, že prijmem nadmerne riziko zranenia sa v reprezentačnom tričku, že obetujem moje najlepšie roky, na ktoré som „do prdele“ pracoval 24 rokov, stratil som detstvo, kamarátov, jedine čo som poznal bol tenisový kurt, rodičia mali kvôli môjmu tenisu neustále problémy v prací, že to všetko zahodím, len aby ste vy a Vaše “vedenie“, boli šťastní, tak na to veľmi rýchlo zabudnite. Venujte sa prosím Váš dôležitejším veciam,“ poslal Kližan štipľavý odkaz.