Bratislava 23. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Celoeurópska dohoda o eurosmernici o vysielaní pracovníkov do zahraničia by sa mala dosiahnuť do októbra tohto roku. Uviedol to dnes na Úrade vlády SR podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič.
Na snímke podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič

“EK má veľký záujem o to, aby sa široká politická dohoda medzi členskými krajinami o eurosmernici o vysielaní pracovníkov dosiahla počas októbrového zasadnutia ministrov práce a sociálnych vecí. A preto veľmi oceňujem, že medzi bilaterálne aktivity, ktoré by tomu mohli napomôcť, bude patriť aj dnešné stretnutie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona s predstaviteľmi Slovenskej republiky, Rakúska a Českej republiky. Veríme, že aj v týchto diskusiách sa podarí nájsť a pracovať na tom konsenze, ktorý nás dovedie až k dohode, ktorú pre získanie súhlasu kvalifikovanej väčšiny medzi členskými krajinami v tejto smernici potrebujeme,” priblížil eurokomisár.
Prioritami pre EK je podľa Šefčoviča to, “aby sme proces (tvorby eurosmernice) nezdržovali a aby sme v októbri dokázali pokročiť vpred a aby sa začali vyrovnávať rozdiely v štandardoch medzi pracovníkmi krajín strednej a východnej Európy s tými, ktorí pracujú v západnej Európe. “Druhá kľúčová podmienka je to, aby sme do praxe dokázali preniesť princíp ‘za rovnakú prácu rovnaká mzda na tom istom mieste’, aby sme sa vyhli sociálnemu dampingu a začali prehlbovanie spolupráce aj v sociálnej oblasti. “Uvítali sme aj stanovisko sociálnych partnerov, hlavne odborov zo Slovenskej republiky, ktoré informovali EK, že s princípom rovnakej mzdy za rovnakú prácu súhlasia a že ho podporujú,” doplnil.
“My sme boli blízko dohody už počas maltského predsedníctva, avšak do tohto procesu zasiahli rôzne diskusie, ktoré boli spojené s predvolebnými kampaňami vo významných krajinách EÚ. Z tohto dôvodu bolo treba túto diskusiu posunúť na októbrový termín,” pripomenul Šefčovič.
Podľa Šefčoviča je veľmi dôležité, aby SR mohla zohrať mediátorskú úlohu voči krajinám strednej Európy a aby sa hľadal spoločný prienik a našlo sa riešenie, ktoré bude vyhovovať tak pracovníkom zo západných krajín, ako aj pracovníkom prichádzajúcim pracovať zo strednej a východnej Európy. “Veríme, že v októbri sa nám podarí dosiahnuť širokú politickú podporu medzi ministrami práce, sociálnych vecí. Potom by sa pristúpilo k rokovaniu s Európskym parlamentom. To zvyčajne trvá okolo roka, takže by sme veľmi chceli, aby súčasná EK v rámci svojho mandátu, ktorý vyprší do roku 2019, odchádzala s tým, že sme vybudovali solídny sociálny pilier a že táto smernica je schválená a bude platiť,” dodal Šefčovič.
Vysielaní zamestnanci by mali by mali mať na rovnakom pracovnom mieste rovnakú mzdu ako domáci pracovníci v danej krajine. Toto je jedna zo zmien, ktorú má priniesť eurosmernica o cezhraničnom vysielaní pracovníkov. Dnes sa ňou budú zaoberať premiéri Rakúska, Slovenska a Českej republiky na stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Salzburgu. Eurosmernicu prerokovala “per rollam”, teda bez osobného stretnutia, aj vláda. Podporili ju všetky koaličné strany vrátane SNS.