Berlín 23. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/ANSA/AP)

Marocké bezpečnostné zložky v uplynulých mesiacoch dvakrát varovali nemeckých kolegov pred zámermi Tunisana Anisa Amriho, ktorý bol identifikovaný ako páchateľ pondelňajšieho útoku na vianočné trhy v Berlíne.

Na snímke telo Tunisana Amriho leží na zemi po streľbe s talianskymi policajtami na predmestí MilánaNa snímke telo Tunisana Amriho leží na zemi po streľbe s talianskymi policajtami na predmestí Milána

Nemenované zdroje, na ktoré sa odvoláva tlačová agentúra DPA, dnes uviedli, že hlásenia z Maroka ohľadne Amriho prijali v septembri a októbri nemecká Spolková spravodajská služba (BND) a Spolkový kriminálny úrad (BKA). Určitú “rolu” mohli tieto varovania zohrať aj pri práci Spoločného centra pre boj proti terorizmu (GTAZ) v Berlíne.

Uvedené informácie potvrdili aj zdroje z prostredia marockých bezpečnostných zložiek, nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere však na tlačovej konferencii v Berlíne odmietol odpovedať na príslušnú otázku s tým, že v Amriho prípade je “veľmi veľa dohadov”.

Podľa medializovaných informácií bol útočníkom na vianočné trhy v berlínskej štvrti Charlottenburg radikál, ktorého predtým nemecké orgány niekoľko mesiacov sledovali pre podozrenie z chystania takéhoto činu. Bolo o ňom známe, že je vyznávačom salafizmu, ultrakonzervatívnej odnože islamu, a stýka sa s podobne zmýšľajúcimi osobami.

Tunisan Amri, o ktorom sa predpokladá, že spáchal útok v Berlíne pomocou uneseného poľského kamióna, bol usmrtený dnes nadránom pri prestrelke s policajtmi na milánskom predmestí Sesto San Giovanni. Pondelňajší náraz kamióna do stánkov a návštevníkov vianočných trhov v berlínskej časti Charlottenburg si vyžiadal 12 mŕtvych a desiatky zranených.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.