Helsinki 7. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Martti Kainulainen Lehtikuva)

Maročan, ktorý dobodal nožom vlani v auguste v centre fínskeho mesta Turku na smrť dve ženy a zranil ďalších osem osôb, sa silne stotožňoval s extrémistickou skupinou Islamský štát (IS).
Na snímke nôž, ktorým muž útočil

Uviedla to v stredu podľa agentúry AP fínska polícia s tým, že mužov čin bol z veľkej časti motivovaný nenávisťou vyvolanou bombardovaním sýrskeho mesta Rakka vojenskou koalíciou vedenou USA.
Marocký žiadateľ o azyl Abderrahman Bouanane sa zradikalizoval približne tri mesiace pre útokom, uviedol Olli Toyras z fínskeho Národného vyšetrovacieho úradu.
Toyras dodal, že hoci Maročan útok 18. augusta spáchal sám, považoval sám seba za bojovníka Islamského štátu. Pri čine sa vraj inšpiroval skoršími teroristickými útokmi vo Francúzsku i Belgicku a bol pripravený zomrieť “mučeníckou” smrťou.
Už dávnejšie vyšlo najavo, že tesne pred útokom odmietli Bouananovi vo Fínsku udeliť azyl. Táto skutočnosť však nebola považovaná za motív útoku, pri ktorom tento Maročan použil až dva nože, priblížila AP.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.