Bbratislava 22. augusta 2018 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Doterajšiu štátnu tajomníčku Ministerstva spravodlivosti SR Máriu Kolíkovú nahradí Edita Pfundtner. Rozhodla o tom vláda na dnešnom rokovaní na odporúčanie ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd). Kolíkova v utorok požiadala o uvoľnenie z funkcie, čo minister Gál označil za vhodný krok, pretože sám plánoval Kolíkovú odvolať.

Na snímke Edita Pfundtner (Most-Híd)

Podľa jeho stanoviska by ich vzájomné rozpory bránili napĺňaniu Programového vyhlásenia vlády SR. Pfundtner doteraz pôsobila ako poslankyňa Národnej rady SR za stranu Most-Híd.
Ministerstvo spravodlivosti SR akceptuje žiadosť Márie Kolíkovej o uvoľnenie z funkcie štátnej tajomníčky ministerstva. “Tento krok sa zhoduje so zámerom ministra odvolať ju z tejto pozície. Rozdielne názory na vedenie ministerstva by v budúcnosti mohli byť prekážkou realizácie úloh, ktoré stoja pred ministerstvom pri plnení programového vyhlásenia vlády,” uviedol v utorok rezort spravodlivosti. Odchod Kolíkovej zhodnotil aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pred dnešným rokovaním vlády, pričom pripomenul, že personálna nominácia novej štátnej tajomníčky je plne v kompetencii ministra Gála.
“Ide o personálnu nomináciu ministra spravodlivosti a ja ju budem rešpektovať,” povedal Pellegrini.
Edita Pfundtner ukončila Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave v roku 1997, neskôr pôsobila ako advokátka a v komunálnej politike. V rokoch 2010 až 2012 bola podpredsedníčkou Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR.
Editu Pfundtner by mal nahradiť v parlamente István Vavrek. TASR to potvrdil predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák.
 
Príspevok Máriu Kolíkovú na poste štátnej tajomníčky nahradí Edita Pfundtner zobrazený najskôr Hlavné správy.