Bratislava 14. marca 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)
 
Väzobne stíhaného podnikateľa Mariana K. obvinili z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Potvrdili to na tlačovej konferencii Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP)

Na snímke Marian Kočner

Obvinenie bolo vznesené 8. marca. Dozorujúci prokurátor z ÚŠP zdôraznil, že uznesenie o vznesení obvinenia bolo vydané na základe objektívnych dôkazov, ktoré nie je možné špecifikovať, a nie na základe spoločenskej objednávky či mediálneho tlaku. Marianovi K. bolo doručené v priebehu štvrtka. Následne bude vykonaný jeho výsluch, ale aj výsluchy ďalších osôb. Trestné stíhanie Mariana K. bude vykonávané spoločne v jednej trestnej veci spolu s doteraz známymi štyrmi páchateľmi, ktorí sa na dvojnásobnej vražde mali podieľať.
Na otázku, prečo prišlo obvinenie Mariana K. až teraz, prokurátor odvetil, že nemali také penzum poznatkov, ako majú v súčasnosti. “Úlohou prokurátora je vykonávať trestné stíhanie osôb, ak spáchajú trestný čin, ale pri vznesení obvinenia musí skúmať, či je dôvodné. Vyšetrovateľ ho vzniesol až potom, keď sme o tom boli všetci presvedčení,” poznamenal dozorujúci prokurátor.
Vyšetrovanie sa obvinením Mariana K. predĺži, keďže výpovede sa budú musieť zopakovať. Preto bol ešte 11. marca predložený návrh na predĺženie ich väzby o maximálne sedem mesiacov. Predpoklad, že sa na vražde zúčastnil niekto z Talianska, sa nepotvrdil. Spolupráca s Europolom, ktorý pomohol najmä s analýzou množstva zaistených dát, však pokračuje
 

Na snímke vyšetrovací spis počas tlačovej konferencie vo veci vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej

Tzv. motáky
Voči pätici obvinených sa zatiaľ nepostupuje ako proti organizovanej skupine, zatiaľ je to skupina páchateľov. Či sa to zmení, bude predmetom ďalšieho vyšetrovania. Vyšetrovanie tzv. motákov, ktoré mal Marian K. z väzby posielať, sa vedie samostatne. Ale podieľajú sa na ňom aj ľudia z tímu Kuciak.
Či je teda vražda novinára a jeho snúbenice definitívne objasnená, nie je jasné, aj keď sú prokurátori ÚŠP v tejto fáze v tom, že našli objednávateľa. Nie je však vylúčené, že dôjde k obvineniu ďalších osôb. Či bol ešte niekto nad Marianom K., prokurátor nepovedal.
 
Spis ku Kuciakovej vražde má vyše 15.000 strán
Vyšetrovaniu tejto vraždy bolo podľa prokurátorov venované enormné úsilie. Samotný spis má 38 zväzkov a viac ako 15.000 strán. Bolo vykonaných osem výsluchov obvinených, šesť výsluchov poškodených, vypočutých bolo 17 podozrivých, 225 svedkov, bola vykonaná jedna konfrontácia, dve rekognície, dva vyšetrovacie pokusy, jedna previerka výpovede na mieste, 41 prehliadok tela, 34 prehliadok iných priestorov či pozemkov, 53 domových prehliadok či 12 obhliadok miest vrátane miesta činu.
Zaistených bolo 790 stôp, z toho 96 mobilov a tabletov, 108 USB kľúčov a pamäťových kariet, 13 hardiskov, 26 počítačov a notebookov, šesť áut a množstvo iných stôp.
Prokurátor z ÚŠP pripomenul, že k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej došlo 21. februára 2018 o 21. hodine. Vykonal ju jeden páchateľ, ďalší mu poskytol odvoz, tretí bol sprostredkovateľ a štvrtá si to objednala.
 
Zbraň, ktorou zabili Kuciaka, nemajú, vedia, kto ju zabezpečil aj upravil
Strelnú zbraň, ktorou zavraždili novinára a jeho snúbenicu, v súčasnosti vyšetrovatelia nemajú. Prokuratúra však vie, akým spôsobom a kto ju zabezpečil spolu so strelivom. Má dôkazy, ktoré nasvedčujú tomu, o akú zbraň išlo aj kto ju upravoval.
 
Vyšetrovatelia inšpekcie a Zoltán A.
Prokurátor v súvislosti s obavami Zoltána A. po preložení časti spisu na inšpekciu vysvetli, že kontakt s obvineným je vždy len so súhlasom prokurátora alebo člena vyšetrovacieho tímu Kuciaka. Žiadna iná osoba sa k nemu nemôže dostať.
Ako vysvetlil za obvineným Zoltánom A. už boli vyšetrovatelia Inšpekcie ministerstva vnútra, ktorých považuje za profesionálov a nie „politických nominantov“, ako to predkladajú niektoré médiá. Požiadal, aby nebola spochybňovaná ich dôveryhodnosť a odborná kvalita.
 
Údajný telefonát Fico – Vadala sa odohral v roku 2012, k vražde došlo v roku 2018
Prokurátor sa vyjadril aj k údajnému telefonátu medzi bývalým premiérom Robertom Ficom a talianskym podnikateľom Antoninom Vadalom.
Existencia údajného telefonátu vtedajšieho premiéra s Antoninom Vadalom mala byť preukazovaná článkom v jedných talianskych novinách s tým, že k tomuto telefonátu údajne malo dôjsť v roku 2012. My sa zaoberáme vraždou, ktorá bola spáchaná pred rokom, v roku 2018,“ pripomenul.
„Nechápem, aj z nášho pohľadu, prečo by sme mali vyšetrovať údajný telefonát, ktorý sa mal stať v roku 2012, keď vieme, že táto skutočnosť nemá absolútne žiadnu súvislosť s vraždou v roku 2018,“ vysvetlil.
Dodal, že kompetentní pomerne intenzívne komunikujú a vymieňajú si dôkazy s talianskymi orgánmi. „To, že takéto skutočnosti nie sú predmetom vyšetrovanie v trestnej veci Jána Kuciaka, neznamená, že by takáto skutočnosť nebola predmetom trestného konania. Nie je však predmetom nášho vyšetrovania,“ dodal s tým, že nič bližšie už povedať nemôže.
Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvoch mladých ľudí zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov. Za jeho vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. Až doteraz boli obvinené štyri osoby – Alena Zs., ktorá mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Sz., ktorý mal strieľať, Miroslav M., ktorý ho mal na miesto činu doviezť a Zoltán A. ako sprostredkovateľ. Všetci sú vo väzbe.

 

 
Príspevok Mariana Kočnera obvinili z objednania vraždy Kuciaka, prokuratúra informuje o vyšetrovaní zobrazený najskôr Hlavné správy.