Moskva 15. septembra 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová počas pravidelnej tlačovej konferencie porozprávala novinárom o súčasnom vývoji situácie v Sýrii. Poukázala na to, že v ostatných dňoch došlo k viacerým zmenám.
„Vývoj vojensko-politickej situácie v Sýrii v priebehu posledných dvoch týždňov sa vyznačuje upevňovaním kladných tendencií k ďalšej normalizácie situácie, zabezpečeniu priaznivých podmienok na politické urovnanie sýrskej krízy, obnove hospodárstva a návratu k pokojnému životu.
Na snímke hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Ruska Mária Zacharovová

Sýrske vládne vojská za podpory Vzdušno-kozmických síl Ruska dosiahli významné úspechy. Oddiely ISIS utrpeli na východe a v centrálnej časti Sýrie zdrvujúcu porážku. Podľa informácií Ministerstva obrany Ruskej federácie Ozbrojené sily Sýrie za tento čas oslobodili od teroristov celkove 4800 km2 územia, vytlačili militantov z 59 osád a dosiahli víťazstvo v boji o mesto Dajr az-Zaur. Vďaka tomu približne dvestotisíc ľudí získalo prístup k zásobám potravín a liekov, ako aj možnosť voľného pohybu po krajine. Vzápätí za postupujúcimi oddielmi sýrskej armády vstúpil do mesta Dajr az-Zaur konvoj s humanitárnou pomocou.
Vyzývame našich medzinárodných partnerov, aby sa pripojili k úsiliu Ruska prekonať humanitárnu katastrofu v Sýrii, najmä v oblastiach, ktoré dlhodobo kontrolovali teroristické zoskupenia, ako aj v deeskalačných zónach. Rozsah škôd, ktoré zanechávajú po sebe teroristi, je desivý. Pri ústupe podmínujú osady, aby sťažili návrat civilného obyvateľstva.
Na 14. a 15. septembra je naplánované šieste Medzinárodné stretnutie o riešení sýrskej otázky v Astane. Na tomto podujatí štáty-garanti režimu zastavenia paľby v Sýrii – Rusko, Turecko a Irán, ako aj OSN, Jordánsko a USA, v úlohe pozorovateľov „astanského procesu“ plánujú prerokovať otázky, súvisiace so zriadením a zabezpečovaním spôsobu fungovania deeskalačných zón v Sýrii. V centre pozornosti budú tiež otázky konsolidácie režimu zastavenia paľby, zvyšovania humanitárnej pomoci a pomoc pri odmínovacích prácach.
Situácia v aktívnych deeskalačných zónach na juhozápade Sýrie, v Severnom Homse a vo Východnej Gute sa v súčasnosti pokladá za stabilnú. Na hranici juhozápadnej zóny deeskalácie pravidelne dochádza k vojenským zrážkam medzi oddielmi, spojenými so Sýrskou slobodnou armádou, na jednej strane, a armádou Chálida ibn al-Valida, ktorá prisahala vernosť ISIS, na strane druhej.
V provincii Idlib „nusrovský“ spolok „Hayiat Tahrir ash-Sham“ naďalej pokračuje v pokusoch silou dosiahnuť svoju monopolnú moc. Extrémisti obsadili celý rad administratívnych budov, vrátane mestských centier odberu elektrickej energie, centier zásobovania vodou a dopravných centier. Popritom sa usilujú o legalizáciu a vyhlasujú, že sú kvôli tomu ochotní spolupracovať s ďalšími „revolucionármi“. V tejto súvislosti by sme radi zdôraznili, že maniere „nusrovcov“ a tých, čo sa im nehnusí s nimi spolupracovať, sú odsúdené na neúspech. Rusko v koordinácii s legitímnou sýrskou vládou pokračuje v nekompromisnom boji s teroristami, ktorí sa tam ešte vždy nachádzajú.
Upevnenie režimu zastavenia paľby a úspechy v boji proti teroristickým banditským zoskupeniam vytvárajú v Sýrii novú realitu. Po šiestich rokoch bratovražedného konfliktu a permanentnej teroristickej hrozby obyvateľstvo dostáva reálnu šancu prejsť k pokojnému životu. Musí sa však tak diať na ruinách, ktoré po sebe zanechali teroristi, pretože zničili alebo rozkradli školy, nemocnice, či objekty zabezpečujúce chod života. Úloha zlepšenia humanitárnej situácie v Sýrii má dôležitý význam pri podpore črtajúcich sa pozitívnych tendencií a pri úspešnej realizácii koncepcie deeskalačných zón, vypracovanej v rámci „astanského procesu“.
Sme presvedčení, že v súčasnosti sú nevyhnutné čo najráznejšie kroky v poskytovaní pomoci sýrskemu národu, v pomoci pri humanitárnom odmínovávaní, v obnove životne dôležitých objektov občianskej a ekonomickej infraštruktúry. Pre toto sa otvárajú veľké možnosti. Najdôležitejšie je, že sa radikálne znížila miera násilia. Ruská vojenská polícia je pripravená pomáhať pri zabezpečovaní bezpečnosti v prístupe konvojov s humanitárnou pomocou do aktívnych deeskalačných zón. Miestne výbory pre prímerie zisťujú, aké sú v konkrétnych osadách potreby potravín, liekov, školského a zdravotníckeho vybavenia, či metodických materiálov.
Rusko pravidelne, a vo veľkom rozsahu, dodáva Sýrčanom humanitárnu pomoc: potraviny, lieky, prikrývky, ako aj  tovary zabezpečujúce životne nevyhnutné potreby. Ruskí vojaci sa zúčastňujú na odmínovacích prácach na územiach oslobodených od teroristov, vycvičujú miestnych ženistov. Rozsah prác je taký veľký, že toto úsilie nepostačuje.
Očakávame, že naši regionálni a medzinárodní partneri, ktorí majú úprimný záujem o vytvorenie priaznivých podmienok na politické urovnanie v Sýrii v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 2254, ako aj špecializované agentúry systému OSN príjmu rozhodnutie o vyslaní ďalšej nevyhnutnej humanitárnej pomoci sýrskemu obyvateľstvu. Vyzývame medzinárodné organizácie, aby podnikli tie najráznejšie kroky vedúce k čo najrýchlejšiemu zlepšeniu humanitárnej situácie v  deeskalačných zónach a na celom území Sýrie,“ zdôraznila v závere hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová.