Bratislava 15. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)
 
Poslanec Národnej rady a predseda strany Hlas Ľudu Peter Marček navrhuje, aby politici skôr zbavovali ľudí zbytočných noriem a pravidiel, ako zakaždým vymýšľali nové pravidlá.

Na snímke Peter Marček

“Vo svete je dnes cca 40 000 000 právnych predpisov. To je približne 2 000 000 000 paragrafov, ktoré boli prijaté za posledných približne 30 rokov a ktoré musí každý, kto sa na tejto planete nachádza, dodržiavať. Tieto zákony boli prijate zákonodárcami. Vo svete sa každú sekundu prijmú približne dva paragrafy, ktoré upravujú naše práva a povinnosti. Často sú nové a často len menia už jestvujúce. Niekto povie, pekné čísla, ale veď všetky zákony nemusí dodržiavať každý,” napísal na začiatku svojej úvahy poslanec Marček.
“Dobre. Zredukujme to len na Slovákov, ako občanov Európskej únie. Podľa platného práva musíme ako občania EU dodržiavať jej právo a jeho neznalosť nás podľa toho istého práva nijako neospravedlňuje. Teda v EU sa príjme každú hodinu cca 15 paragrafov. Tie platia aj pre mňa aj pre vás. Nie som ani najväčší génius, ale ani najväčší hlupák. Nedokážem prečítať, pochopiť a tým pádom ani dodržiavať každú hodinu 15 nových pravidiel, ktorých poznanie a dodržiavanie mi je prikázané.”
Peter Marček pokračuje, že väčšina politikov sa chváli tým, koľko nových zákonov predloží. “V podstate tým hovoria, koľko nových povinností na vás naloží. My sme sa nad tým zamysleli a chceme sa za nasledujúce volebné obdobie pochváliť tým, koľkých povinností vás zbavíme. Teda ak to chcete. Žiť slobodnejšie a s väčším pokojom a bez strachu, ktorý zákon ste porušili.”
“Náš spoločný úspech je založený samozrejme na tom, koľko z vás si myslí, že je to dobrá cesta, zbaviť sa predpisov, ktoré nám zakazujú slobodne žiť.”
Marček tvrdí, že ak by jeho strana mala v parlamente len 5%, tak s veľkými tažkosťami zruší asi 5 zákonov mesačne. “Teda mesačný prírastok cca 65 zákonov. Ak by sa nám ale spoločne podarilo získať v nasledujúcich voľbách aspoň 20 %, tak sa naše spoločné snaženie môže dostať až na 2000 zákonov ročne.”
“Teda za celé volebné obdobie, by sme sa spolu zbavili asi 400 000 paragrafov z celkového dnešného počtu 2 500 000. Teda asi 15%. To uvádzam preto, aby ste sa nebáli, že tu bude anarchia. Nie, len sa zbavíme zbytočných povinností, ktoré nás nútia dodržiavať úradníci.”
Podľa neho ak zaniknú zákony zaniknú aj údarníci a Slovensko bude mať za volebne obdobie cca o 2 miliardy eur viac. Môže ich podľa neho investovať na zdravotníctvo, dôchodky, školstvo či zníženie daní.
“V EU je to 1 500 000 000 000, eur za volebne obdobie. To by sme ale museli v EU voľbách získať väčšinu hlasov voličov, čo vôbec nepredpokladáme. Ale je to škoda. Takže, ponúka vám niektorá z politických strán konkrétnejší program, ktorý vás oslobodí od starostí?. Pýta sa Peter Marček.
 
Príspevok Marček: Politici by nemali vymýšľať stále nové zákony, ale snažiť sa zbavovať tých, ktoré nám zakazujú slobodne žiť zobrazený najskôr Hlavné správy.