Bratislava 3. apríla 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Jae C. Hong)

Olympijský šampión v chôdzi na 50 km z brazílskeho Ria de Janeiro Matej Tóth bude o rok – v prípade, že neukončí kariéru a splní kvalifikačné kritériá – obhajovať zlato v Sappore. Maratón a súťaže v chôdzi sa totiž aj po odklade tokijských olympijských hier na budúci rok uskutočnia v tomto meste, ktoré sa nachádza severne od Tokia

Ilustračné foto

Športový riaditeľ Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Kit McConnell potvrdil, že ani po preložení OH 2020 pre pandémiu koronavírusu nepríde k zmene dejiska súťaží pre vytrvalcov v behu a chôdzi. Informuje o tom japonský web mainichi.jp.

Ako je známe, pôvodne sa malo aj v týchto disciplínach súťažiť v Tokiu, ale v snahe vyhnúť sa extrémnym teplotám a vysokej vlhkosti vzduchu počas tokijského leta ich posunuli do Sappora. McConnell v konferenčnom hovore uviedol, že teraz nerozmýšľal o zmene ich dejiska či ich programu.

V Sappore sa o olympijské medaily bude bojovať v posledných štyroch súťažných dňoch podujatia. Maratón žien sa sa uskutoční 7. augusta, muži sa dostanú k slovu o deň neskôr (8. 8.), keď je na programe aj záverečný ceremoniál.

Medzinárodný olympijský výbor pristúpil k presunu pretekov na najsevernejší zo štyroch hlavných japonských ostrovov po tom, čo sa na lanských majstrovstvách sveta v atletike v katarskej Dauhe ukázali veľké problémy pri súťažení v extrémnych horúčavách. V novembri to odobrili aj organizátori hier v japonskej metropole.

Hoci sa prezident MOV Thomas Bach všeobecne vyjadril, že každému kvalifikovanému športovcovi na OH 2020 zostáva istota účasti v Tokiu aj po preložení hier, McConnell doplnil, že konečné rozhodnutie je ako vždy na národnom olympijskom výbore každej krajiny.

„Vo všetkých športoch zostáva národnému olympijskému výboru právo vybrať jednotlivých športovcov z tých, ktorí spĺňajú podmienky. To platí aj pre budúci rok,“ uviedol McConnell o pravidle v zakotvenom v Olympijskej charte.

Športový riaditeľ MOV ďalej poznamenal, že v nasledujúcich týždňoch sa bude diskutovať aj vekovej hranici, ktorá je zaujímavá najmä v mužskom futbale, v ktorom na OH hrajú tímy do 23 rokov.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj