Praha 24. augusta 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 
Manželka bývalého českého premiéra Jiřího Paroubka prišla vo štvrtok s vážnym obvinením na adresu svojho muža, od ktorého vlani odišla. Paroubek mal podľa nej miliónové nelegálne príjmy, informoval server Novinky.cz.

Na snímke zľava Petra Paroubková a Jiří Paroubek

Niekdajší šéf vlády ČR a bývalý predseda Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) sa k tvrdeniam manželky Petry, ktoré odzneli v programe servera Seznam Zprávy, odmietol vyjadriť. Manželia Paroubkovci medzi sebou vedú súdne spory.
“Nebudem hovoriť, odkiaľ tie finančné zdroje sú, alebo na čo sa spotrebovávali,” uviedla Paroubková na adresu údajných manželových nezákonných príjmov. Uviedla, že pôvod peňazí aspoň sčasti pozná, ale neprezradí ho kvôli obavám o svoj život.
Paroubková môže podľa vlastných slov svoje tvrdenia aspoň čiastočne podložiť dôkazmi, napríklad nahrávkami či manželovým predvolebným denníkom z roku 2014.
Nekonkretizovala pritom, o akých sumách sa dá v tejto súvislosti hovoriť, keďže je to podľa nej ťažké stanoviť. “Ale sú to určite veľké čiastky, miliónové čiastky,” dodala Paroubková.
Expremiér dlhodobo popiera, že by mal akékoľvek neoficiálne príjmy alebo utajovaný majetok. K aktuálnemu obvineniu sa však nevyjadril.
Jiří Paroubek stál na čele vlády ČR v rokoch 2005-2006. Potom do roku 2013 pôsobil ako poslanec českého parlamentu. Kandiduje v tohtoročných senátnych voľbách, prostredníctvom ktorých sa chce pokúsiť o politický comeback.
S manželkou Petrou sa zosobášil v roku 2007, majú spolu osemročnú dcéru Margaritu. Paroubková od manžela pred rokom a pol odišla. V rozhovore pre Seznam Zprávy Paroubková naznačila, že sa stala obeťou domáceho násilia.
 
Paroubek vyzval manželku Petru, aby prestala klamať
Jiří Paroubek vyzval v piatok manželku Petru, aby predložila dôkazy pre svoje tvrdenie, že mal nelegálne príjmy. Zareagoval na toto závažné obvinenie sám Paroubek.
“Musím ju vzhľadom na závažnosť jej tvrdení vyzvať, nech predloží dôkazy o mojej údajnej trestnej činnosti Polícii ČR, a pokiaľ také dôkazy nemá, nech prestane klamať,” napísal Paroubek v piatok na svoj web Vaše věc.
Paroubek spochybňuje tvrdenie svojej manželky argumentom, že s obvinením prišla v čase, keď sa on uchádza o hlasy voličov v októbrových senátnych voľbách. Poukazuje pritom na to, že 10. augusta mu prostredníctvom svojich advokátov v liste ponúkala spoluprácu na volebnej kampani.
 
Príspevok Manželka obvinila expremiéra Paroubka z miliónových nelegálnych príjmov. On ju vyzval, aby prestala klamať zobrazený najskôr Hlavné správy.