Manžel Berthotyovej, ktorá je zástupkyňou Kisku v etickej komisii proti Harabinovi, podpisal nevýhodne zmluvy pre štát za 400 tisíc eur ročne!

Bratislava 14. januára 2018 (HSP/Foto:HSP)

Novozaložená etická komisia Súdnej rady sa pred pár dňami prvýkrát stretla na žiadosť ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, aby okrem iného prerokovala výroky sudcu Štefana Harabina. Tomu môže hroziť dokonca aj disciplinárne konanie.
Na snímke zástupkyňa Kisku Elena Berthotyová

Súdna rada SR schválila ešte v decembri pred Vianocami vytvorenie etickej komisie, ktorá mala preskúmať verejné výroky sudcu Štefana Harabina, napriek tomu, že takáto komisia nemá žiadnu oporu v ústave. Dôvodom jej vzniku bola žiadosť podpredsedníčky vlády a ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.
Komisiu tvorí Ján Havlát, ktorý je nominantom vlády, Roman Huszár (nominant NR SR), Elena Berthotyová, nominovaná prezidentom a Lenka Praženková a Marcela Kosová, ktoré sú nominantkami sudcov.
Jedna z členiek etickej komisie, zástupkyňa prezidenta Kisku Elena Berthotyová, by však na etiku mala dozrieť radšej vo svojej rodine. Ako totiž napísal denník Pravda, jej manžel mal podľa týchto informácii podpisať za Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania nevýhodne zmluvy v kauze tunelovania fondov tejto agentúry.
Denník Pravda píše, že má k dispozícii zmluvu, vďaka ktorej mohla súkromná akciovka zarobiť každý rok dvanásť miliónov korún (400-tisíc eur) a pritom nemusela spraviť nič.
So spoločnosťou Funds Managers ju za Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania v roku 2006 podpísal Bystrík Berthoty. Do kresla šéfa agentúry bol Berthoty predtým dosadený počas pôsobenia Ivana Mikloša (SDKÚ) na ministerstve hospodárstva.
Berthotyho nástupca Milan Jankura, pre Pravdu uviedol, že vďaka Berthotyho zmluvám manažéri dostávali peniaze aj keď nespravili žiadnu prácu. „Mali nárok na odmenu a pritom nemuseli spraviť vôbec nič,“  Toto tvrdenie dokazuje aj manažérska zmluva uzavretá Fondom a súkromnou akciovkou Funds Managers. V časti, ktorá je venovaná povinnostiam Funds Managers, sa síce na niekoľkých stranách píše o tom, že firma musí viesť účtovníctvo, informovať národnú agentúru o investíciách či hradiť náklady na sledovanie firiem. Nie je tam však napísané, že peniaze určené na podporu podnikateľom musí investovať. A práve s investovaním by sa spájali prípadné náklady firmy,uvádza denník Pravda.
Okrem členky etickej komisie Berthotyovej je pochybná aj samotná komisia. Podľa Harabina je etická komisia Súdnej rady neústavná. „Niektorí ľudia skutočne stratili súdnosť. Ani Súdna rada, ani zákon o sudcoch nepredpokladá, že by si predseda Súdnej rady zriaďoval etickú komisiu. Títo ľudia dokazujú svoju neprofesionalitu a neetickosť. Keby boli etickí, tak nemôžu postupovať nezákonne a neústavne. Etická komisia má sudcov zastrašiť, pričom chcú dosiahnuť taký výsledok, ktorý si želajú politici. Je tu jasný politický motív. Mňa tým ale nezastrašia. Bojím sa toho ako predvlaňajšieho snehu“

ZDROJ >>

Komentujte :)