Svet 26. decembra 2017 /HSP/sputnik/Foto: TASR/AP- Ariel Schalit)

Mapy leteckých trás mnohých aeroliniek ukazujú všetky štáty na svete bez ohľadu na to, či tam lietajú alebo nie. Tie, ktoré to nerobia, ukazujú na svojich mapách iba tie mestá a krajiny, ktoré aerolinky obsluhujú. Ale niektoré aerolinky majú ešte selektívnejší prístup a vynechávajú len jednu krajinu – Izrael
Ilustračné foto

Týmto fenoménom sa zaoberá nová správa Joela Waldfogela a Paula Vaalera, profesorov z Minnesotskej univerzity. Výskumníci preštudovali 111 svetových medzinárodných aeroliniek podľa toho, ako zaobchádzajú s Izraelom na svojich online mapách leteckých trás. Uvádza to The Economist.
Všade okrem Blízkeho východu je Izrael súčasťou komplexnej mapy, alebo jeho zaradenie závisí od toho, či aerolinka do tejto krajiny lieta.
Výnimkou je Blízky východ. Tu mnoho aeroliniek jednoducho maže štát Izrael zo svojich máp leteckých trás. Robí to napríklad jeden z najväčších medzinárodných “super konektorov” Qatar Airways alebo Etihad, rovnako ako menší dopravcovia, vrátane Saudia a Kuwait Airways.
Iné letecké spoločnosti sa správajú chytrejšie. Napríklad Egypt Air vo svojej mape zahŕňa Izrael, ale nedovoľuje, aby tam skutočne lietal. Lety z Káhiry do Tel Avivu zabezpečuje špeciálne vytvorená dcérska spoločnosť.
Tak prečo niektoré letecké spoločnosti so svojimi mapami takým spôsobom manipulujú? Príčinu treba hľadať v tom, že mnoho z dotknutých dopravcov je vo vlastníctve štátov, a mnoho z týchto štátov, vrátane Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, Kuvajtu a Kataru, neuznáva Izrael. Väčšina aeroliniek v regióne neprijíma cestujúcich s izraelskými pasmi, ale nikto otvorene nediskriminuje Židov.
Profesori z Minnesotskej univerzity vytvorili komplexný index, ktorý zahŕňa podiel otázok pre leteckú spoločnosť z rôznych krajín (na základe vyhľadávania Google) a úroveň antisemitizmu v týchto krajinách. Joel Waldfogel a Paul Vaaler sa tiež pozreli na to, či dopravcovia ponúkajú cestujúcim kóšer stravu. Výsledky ukazujú, že existuje korelácia medzi vymazaním Izraela zo svojich máp leteckou spoločnosťou, absenciou kóšer stravy pre cestujúcich a pravdepodobnou prevalenciou antisemitizmu medzi zákazníkmi.