Manažéra Volkswagenu odsúdil soulský súd na 18 mesiacov

Soul 6. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Popredného manažéra Volkswagenu (VW) v Kórejskej republike odsúdili za falšovanie dokumentov importovaných vozidiel. Soulský súd mu uložil 18-mesačný nepodmienečný trest.

 Na snímke logo nemeckej automobilky VolkswagenNa snímke logo nemeckej automobilky Volkswagen

V dokumentácii automobilov VW znižoval objem škodlivín vo výfukových plynoch produkcie. Súd konštatoval, že tým porušil zákony o ochrane životného prostredia v krajine. “Volkswagen týmto trestným činom spôsobil výrazné spoločenské a hospodárske škody a spochybnil svoju dôveryhodnosť ako globálna značka,” uviedol súd v rozsudku, ktorý odznel dnes v juhokórejskom hlavnom meste.

Rozsudok je prvým, v ktorom sa pripisuje vina konkrétnemu manažérovi automobilového koncernu. Orgány činné v trestnom konaní vyšetrujú za porušenie zákonov aj juhokórejského šéfa Audi a Volkswagenu Johannesa Thammera.

Zastúpenie oboch automobiliek v Soule k prípadu uviedlo, že s úradmi vo veci spolupracovali a s dôverou očakávajú skončenie vyšetrovania. V Spojených štátoch sa na súde v Detroite jeden pracovník VW priznal k trestnej činnosti falšovania údajov o automobiloch. Teraz mu hrozí trest odňatia slobody až na päť rokov.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.