Praha 26. októbra 2018 (SITA/TASR/Foto: TASR/AP- Petr David Josek)
 
Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa pricestovala v piatok na návštevu ČR nemecká kancelárka Angela Merkelová. S českým premiérom Andrejom Babišom rokovala okrem iného aj o otázkach migrácie, ktorých riešenie vidia obaja štátnici v spolupráci s africkými krajinami, informoval spravodajský server Novinky.cz

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová a český premiér Andrej Babiš

“Diskutujeme o tom, máme rovnaký názor na to, že musíme s africkými štátmi spolupracovať. Máme rovnaký názor na to, ako riešiť migráciu,” povedal Babiš na spoločnej tlačovej konferencii v Kramářovej vile, ktorá je pražskou rezidenciou premiérov.
“Máme rovnaký názor. Kolega Andrej Babiš na tom veľmi intenzívne pracuje, čo sa týka nadväzovania kontaktov s africkými krajinami,” uviedla kancelárka. Podľa nej sa v Afrike musí podporiť hospodársky rozvoj, aby sa tam mladí ľudia mohli rozvíjať a nemuseli odchádzať do Európy.
Merkelová následne čelila otázke zo strany nemeckých médií, či sa majú Nemecko a Európska únia ohliadať na tie krajiny, ktoré blokujú hlbšiu integráciu. Kancelárka sa priamej odpovedi vyhla s tým, že máme Európu rôznych rýchlostí, ale štáty spolu môžu v rámci EÚ rôzne spolupracovať.
Babiš sa ohradil proti tomu, že je Česko proti Európskej únii. “Česká republika je proeurópska. Mám veľký záujem, aby Európa fungovala. Máme spoločné problémy. Nepáči sa mi, že sa opakuje, že V4 je mimo,” reagoval Babiš.
Krajiny Vyšehradskej štvorky, teda Česko, Slovensko, Maďarsko a Poľsko, dlhodobo na pôde EÚ vystupujú proti prijímaniu utečencov. “Máme záujem, aby Európa nebola rozdelená. Rozdeľovanie na V4 a zvyšok nie je správne a nie je to pravda,” zdôraznil premiér.
Babiš sa s nemeckou kancelárkou naposledy stretol v septembri počas návštevy Berlína. Merkelová bola naposledy v ČR v roku 2016, keď sa zišla s vtedajším premiérom Bohuslavom Sobotkom a prezidentom Milošom Zemanom.
V piatok večer príde do Prahy aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý pred návštevou českej metropoly zavítal do Bratislavy.
 
Príspevok Máme rovnaký názor, ako riešiť migráciu, vyhlásili v Prahe Merkelová a Babiš zobrazený najskôr Hlavné správy.