Pakistan 15. februára 2018 (HSP/Foto:Facebook/Youtube)

Mama Češky Terezy H., ktorá sa nachádza vo väzení v Pakistane kvôli pašovaniu 9 kilogramov heroínu, prežíva obrovský strach. Na starostiach jej nepridáva ani fakt, že jej dcéra trpí dlhodobými zdravotnými problémami. Viac o zdravotných problémoch svojej dcéry prezradila pani Táňa pre český časopis Reflex
Na snímke Tereza H.

Pani Táňa zdôvodnila rozhovor tým, že chce ukázať pravú tvár svojej dcéry a zároveň, aby varovala ostatných. Tereza podľa nej doplatila na svoju naivitu.
“Chcela by som apelovať na rodičov detí vo veku Terky. Ak si myslia, že majú všetko pod kontrolou, klamú sami sebe. Môžu byť prekvapení ako my. A je jedno, či ich dieťa študuje vysokú školu, alebo pracuje v továrni. Naozaj sa to môže stať každému bez rozdielu. Nás by takisto nikdy nič takého nenapadlo,” uviedla.
Tereza jej o ceste do Pakistanu vraj povedala len to, že letí s kamarátkou fotiť. “Nadšení sme z toho neboli, ale je plnoletá a nikto nemá právo jej to zakazovať,” uviedla. Jej mama je však presvedčená, že jej dcéra o prevoze drog nevedela. Podľa jej mamy to vysvetľuje aj to, že hneď začala spolupracovať.
Pani Táňa tiež potvrdila informácie, ktoré sa objavili v diskusiách, že jej dcéra trpí zdravotnými problémami. “Terezka absolvovala v sedemnástich rokoch operáciu, keď jej odobrali preventívne slepé črevo. Žiadna iná príčina bolesti nebola nájdená. Dva roky nato absolvovala ďalšiu operáciu, pri ktorej jej odobrali kus čreva,” vysvetlila mama zadržanej Češky.
Podľa nej sa Tereza pred zadržaním príliš vhodne nestravovala, čo mohlo zdravotné problémy len prehĺbiť. Teraz je však situácia ešte horšia. Podľa jej obhajcu sa totiž sťažovala, že väzenské jedlo obsahuje veľa chleba a bojí sa, že priberie. Pravdepodobne, tak za mrežami jedlo obmedzuje.
Česke za pašovanie drog hrozím vysoký trest. Zatiaľ čaká vo väzbe na začiatok súdneho procesu. Dnes by však mala byť znovu prevedená pred súd, ktorý rozhodne o predĺžení väzby. Vydanie do Česka zatiaľ nie je možné. Úrady však dúfajú, že by ho mohli vyjednať po vynesení rozsudku. Portál Blesk.cz v tejto súvislosti pripomína, že Pakistan bude v takom prípade trvať na zárukách, že si Tereza odsedí v Česku celý trest.