Paríž 20. septembra 2017 (HSP/Foto:Screenshot:Video-Twitter)

Francúzska televíza M6 uviedla v nedeľu ďalší diel svojej relácie “Zone interdite” (Zakázaná zóna). Tentokrát sa reportáž venovala téme škôl, pri príležitosti začiatku školského roka
Youssef sa odmietol ku krížu priblížiť, vysvetľujúc, že je to čin proti islamu

Štáb televízie natáčal s tromi rôznymi školami. Jedna z nich, nezávislá škola La Cordée, ktorá sa venuje deťom z problematických predmestí a má 50 detí, bola založená po nepokojoch, ktoré v roku 2005 zachvátili francúzske predmestia. Školu založila asociácia Espérance banlieue, na ktorej stránkach sa uvádza “cieľom školy je podporovať kultúrnu integráciu detí zo štvrte, rozvíjať ich dôveru a talenty pre uľahčenie ich sociálneho a profesného začlenenia v budúcnosti”.
Ako uvádza týždenník Valures actuelles, v tejto škole sa učitelia snažia naučiť svojich žiakov, hlavne deti z imigrantských rodín, rešpektu k autorite a láske k Francúzsku.
Škola v rámci tejto výučby usporiadala exkurziu k pamätníku padlých vojakov v 1. sv. vojne. Na programe bola národná hymna a lekcia patriotizmu.
Zatiaľ čo deti počúvajú pri pamätníku výklad, “jeden z najproblematickejších žiakov” malý Youssef sa odmietol ku krížu priblížiť, vysvetľujúc, že je to čin proti islamu. Učiteľ sa mu snažil vysvetliť, že tým, že sa priblíži ku krížu, neprestane byť moslimom a že ten kríž  “je len kus dreva”.  Youseff sa nechal presvedčiť a pripojil sa k svojim spolužiakom. Po chvíli však znovu odchádza a teraz už aj v sprievode ďalších dvoch detí. Učiteľovi tentokrát vysvetlil, že “kríž mi robí príliš zle”.
Učiteľ pred kamerou s úsmevom komentuje toto konanie malého Youseffa: “Považujem to za dojímavé až dojímajúce. Ukazuje to, že chce byť dobrým moslimom, čo je súčasťou jeho identity.”
O chvíľu neskôr sa učiteľ snaží v reportáži ukľudniť situáciu s matkou chlapca, ktorá nakoniec synovi vysvetľuje, že “To nie je zločin vojsť do kostola. Naopak, pre teba je to dobré, pretože aspoň raz v živote uvidíš ako sa to robí.” Ďalej mu vysvetľuje: “Kresťania a moslimovia sú rozdielni, ale oni (kresťania) veria v  Boha, tak ako veríme aj my.“
Katarína Hanzlíková

Časť  z reportáže môžete vidieť tu: