Valletta 14. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Claude Paris)
 
Malta umožní záchrannej lodi Aquarius so 141 migrantmi zakotviť v jednom z jej prístavov po tom, ako sa toto plavidlo štyri dni plavilo po Stredozemnom mori. Informovala o tom v utorok maltská vláda.

Na snímke loď Aquarius

“Malta urobí ústupok a umožní lodi vstúpiť do jej prístavov aj napriek tomu, že v tejto súvislosti nemá žiadny právny záväzok,” uviedla vláda vo vyhlásení s tým, že migrantov následne prerozdelí do Francúzska, Nemecka, Luxemburska, Portugalska a Španielska.
“Maltská vláda to považuje za konkrétny príklad európskeho vodcovstva a solidarity,” píše sa vo vyhlásení.
Agentúra DPA pripomína, že Taliansko a Malta zaujali tvrdý postoj voči záchranným plavidlám prevádzkovaným mimovládnymi organizáciami v Stredozemnom mori.
Loď Aquarius majú v prevádzke francúzske humanitárne organizácie SOS Mediterranée a Lekári bez hraníc (MSF). Migrantov zachránili minulý piatok pri dvoch operáciách v Stredozemnom mori. Obe organizácie v nedeľu vyzvali vlády európskych štátov, aby určili nejaký blízky prístav, kde by sa mohli títo migranti bezpečne vylodiť. Väčšina migrantov pochádza zo Somálska a Eritrey a je medzi nimi 67 neplnoletých osôb bez sprievodu dospelých.
 
Príspevok Malta povolila zakotviť lodi Aquarius so 141 migrantmi zobrazený najskôr Hlavné správy.