Moskva 3. februára 2019 (HSP/mzv/Foto: Slovenský inštitút)
 
S mimoriadnym úspechom sa stretlo vo štvrtok (31. januára) slávnostné otvorenie výstavy obrazov moskovského maliara Sergeja Borisova, pod názvom „Slovenské motívy“. Na vernisáži v galérii Slovenského inštitútu v Moskve sa zúčastnil aj slovenský veľvyslanec Peter Priputen a vyše dve stovky ďalších hostí

Na snímke (zľava doprava) Peter Stronský, prezident Medzinárodnej akadémie kuľtúry a umenia, Peter Priputen, veľvyslanec Slovenska v Rusku, Sergej Borisov, moskovský maliar, Vladimír Kuznecov, riaditeľ Informačného centra ISN v Moskve a riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Ján Šmihula

Riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Ján Šmihula poukázal v otváracom príhovore na to, že v galérii Slovenského inštitútu sa otvára tak trochu netradičná výstava, pretože sa nepredstavujú diela slovenských umelcov, ale moskovského výtvarníka Sergeja Borisova, člena korešpondenta Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia. Do krajiny pod Tatrami sa doslova zamiloval a táto láska trvá už viac ako 10 rokov.
Jej výsledkom je niekoľko tvorivých ciest na Slovensko a desiatky obrazov – 35 z nich predstavuje S. Borisov po prvý raz v takejto ucelenej podobe verejnosti. Umelec samotný pripomenul, že na obrazoch sú zobrazené rôzne miesta prekrásnej slovenskej prírody a krajiny, pričom vyjadril nádej, že jeho lásku pocítia aj návštevníci.
Prezident Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia Peter Stronský hovoril taktiež o svojej láske k Slovensku, ktoré navštívil nespočetnekrát. Vyzdvihol a vysoko ocenil podporu slovenského veľvyslanca v RF Petra Priputena pri rozvíjaní rusko-slovenských vzťahov, za čo mu odovzdal diplom akademika Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia.
Veľvyslanec Peter Priputen sa poďakoval za vysoké ocenenie svojej práce, keď zdôraznil, že naďalej bude robiť všetko pre upevňovanie slovensko-ruských kultúrnych vzťahov. S veľkým uznaním hovoril o dielach S. Borisova, z ktorých cítiť skutočne veľkú lásku k našej krajine.
Riaditeľ Informačného centra OSN v Moskve Vladimír Kuznecov podčiarkol, že je veľmi dôležité, že z obrazov S. Borisova vychádza pocit dobra, priateľstva a mieru, pretože hlavnou úlohou OSN je podpora mieru, podpora dialógu civilizácií – dialógu ľudí.
Slávnostné otvorenie výstavy obrazov moskovského výtvarníka Sergeja Borisova pod názvom „Slovenské motívy“ (v galérii SI Moskva potrvá do 18. februára 2019) spestrila „Ľudová hudba spod Sokolia“.
 
Príspevok Maľované Slovensko výtvarníka Sergeja Borisova si podmanilo Moskovčanov zobrazený najskôr Hlavné správy.