Londýn 20. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Maloobchodné tržby v Británii v decembri klesli a viac, ako ekonómovia očakávali. Dôvodom boli slabšie tržby v obchodoch, ktoré nepredávajú potraviny

Ilustračné fotoIlustračné foto

Podľa údajov štatistického úradu ONS sa tržby britských maloobchodníkov, vrátane predaja pohonných hmôt, v decembri medzimesačne znížili o 1,9 % po miernom, takmer zanedbateľnom novembrovom poklese o 0,1 %. Ekonómovia pritom očakávali, že sa decembrové tržby znížia rovnako ako v novembri o 0,1 %.

Aj bez započítania pohonných hmôt tržby britských maloobchodníkov v decembri klesli, prvýkrát za tri mesiace, a to až o 2 %, zatiaľ čo analytici počítali s ich znížením o 0,4 %. V novembri pritom vzrástli o 0,2 %.

V medziročnom porovnaní sa tempo rastu maloobchodných tržieb vrátane palív spomalilo na 4,3 % z 5,7 % v novembri a dosiahlo najnižšiu úroveň za tri mesiace.

Bez tržieb z predaja palív sa medziročné tempo rastu maloobchodného predaja v Británii v poslednom mesiaci vlaňajška spomalilo na 4,9 % zo 6,4 % v novembri, pričom ekonómovia očakávali, že dosiahne 7,5 %.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.