Brusel 18. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Európska únia (EÚ) nemá inú možnosť, než prijať odvetné opatrenia po tom, ako USA v piatok v spore o nepovolenú pomoc pre výrobcov lietadiel zaviedli clá na európske tovary, uviedla to komisárka EÚ pre obchod Cecilia Mamsltrömová

Na snímke Cecilia Malmströmová

“Ľutujeme rozhodnutie USA pristúpiť k clám. Tento krok nám nedáva na výber, takisto teraz musíme prijať naše vlastné clá,” uviedla Malmströmová. “Vzájomné zavádzanie ciel nie je v nikoho dlhodobom záujme,” doplnila. Clá podľa nej výrazne poškodia dodávateľské reťazce v leteckom priemysle v EÚ aj USA, rovnako však aj ďalšie sektory.

Malmströmová upozornila na to, že podľa rozhodnutia Svetovej obchodnej organizácie (WTO) porušovali jej pravidlá pri podpore výrobcov lietadiel obe strany, EÚ aj USA. Dodala, že EÚ a USA majú ako najväčší svetoví výrobcovia lietadiel spoločnú zodpovednosť a mali by si sadnúť za rokovací stôl a dohodnúť sa.

USA v piatok zaviedli clá na tovary z EÚ v celkovej hodnote 7,5 miliardy USD (6,75 miliardy eur). Dôvodom bolo rozhodnutie WTO týkajúce sa nelegálnosti dotácií pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj