Hong Kong 24. marca 2020 (HSP/srbijadanas.com/Foto:SITA/AP-Hafidz Mubarak A)

Ako výstraha pre všetky krajiny

Len pred týždňom sa Hongkong javil ako model na potlačenie nového koronavírusu, s relatívne malým počtom prípadov, a to aj napriek mesiacom stráveným v prvej línii epidémie.

Ilustračné foto

Vo veľkej miere to bolo vďaka postupom, ktoré podnikli včas, ešte počas širenia nákazy po pevnine Číny. Zároveň prijali opatrenia dnes známe po celom svete: mapovanie vírusu, sociálne dištancovanie, intenzívne umývanie rúk, nosenie ochranných masiek a iných ochranných odevov.

Hong Kong bol dôkazom toho, že tieto opatrenia boli účinné. Mesto so 7,5 miliónmi obyvateľov nahlásilo cca 150 prípadov začiatkom mája. Pripomeňme si, že v tom čase sa počet infikovaných zvýšil v iných ázijských štátoch, ako sú Južná Kórea a Japonsko, a vírus sa rýchlo začal šíriť po Európe a Severnej Amerike.

Teraz však Hongkong ponúka úplne inú lekciu – čo sa stane, keď sa predčasne poľaví v opatreniach.

Počet pozitivnych prípadov sa za posledný týždeň takmer zdvojnásobil, pričom mnohí ľudia ho priniesli zo záhraničia. Veľa obyvateľov Hongkongu, ktorí za účelom štúdia, práce alebo bezpečnosti boli v zahraniči, sa teraz vrátili domov nakazení.

Toto je vzor, ktorý sa odohráva v častiach Ázie – na Čínskej pevnine, Singapure a Taiwane – ktoré ako prvé bojovali proti epidémii. Teraz su nútení zavádzať nové opatrenia, keďže sa objavila nová vlna infikovaných.

V porovnaní s veľkými západnými mestami, akými sú Londýn alebo New York, sa obyvatelia Hongkongu mohli ocitnúť akoby v budúcnosti. Mnohé opatrenia prijaté vo februári v ázijskej metropole sa teraz zavádzaju v európskych a amerických mestách.

Toto posledné ponaučenie si musia uvedomiť ostatné krajiny, ktoré s karanténnymi opatreniami začali neskôr. Karanténne opatrenia sa musia dodržiavať aj po počiatočnej vlne nakazenia, aby sa tak predišlo ďalšej vlne.

Pre tých, ktorí práve zavádzajú karanténne opatrenia, to znamená, že sú ešte na dlhej ceste.

Vlny nákazy

2. marca, po týždňoch práce z domu, sa väčšina 180 000 hongkonských štátnych zamestnancov vrátila do svojich kancelárií. Súkromní zamestnávatelia sa riadili týmto vzorom a mestské metro, aj keď nikdy nebolo úplne prázdne, bolo náhle ohromené ľuďmi.

To sa vtedy zdalo ako rozumné opatrenie.

Aj keď počet nakazených ľudí v Taliansku a niektorých ďalších krajinách stúpal, v Hongkongu bolo potvrdených 100 prípadov a v Číne sa počet nových prípadov začal stabilizovať.

Bolo prirodzené, že ľudia sa začali trochu opúšťať, nielen že začali chodiť do práce, namiesto toho, aby zostali doma, ale začali chodili na večere vo väčších skupinách, do parkov, na svadby a iné veľké spoločenské podujatia.

Zatiaľ čo väčšina ľudí ešte nosila tvárové ruška, už niektorí ľudia nepoužívali tento ochranný prostriedok na krátke cesty … Všeobecný pocit bol taký, že sa veci pomaly vracali k normálu.

V týždni nasledujúcom po 2. marci a po návrate do práce bolo v Hongkongu iba päť nových prípadov, z ktorých väčšina bola inportovaná. Počet zostal malý až do 16. marca, keď boli potvrdené desiatky nových prípadov. Čoskoro sa ukázalo, že hoci väčšina pochádzala zo zahraničia, karanténne opatrenia neboli dostatočné a miestny prenos pokračoval.

Odvtedy mesto čelilo novej vlne epidémie a znova zaviedlo nové prísne kontroly vrátane elektronického označovania všetkých ľudí prichádzajúcich do Hongkongu, ktorí musia prejsť prísnou 14-dňovou karanténou. Inak by mohli čeliť trestnému stíhaniu, ak by ho porušili.

Počas víkendu polícia zaistila najmenej päť ľudí, ktorí porušili karanténu, z ktorých dvaja roztrhali náramky, aby sa dostali von.

Od pondelka štátni zamestnanci opäť pracujú z domu a očakáva sa, že mnohé súkromné spoločnosti zavedú tieto opatrenia. Jeden z najlepších vládnych poradcov v oblasti zdravotníctva varoval, že úrady možno budú musieť nariadiť komplexnejšie karanténne opatrenia a budú musieť poskytnúť finančnú pomoc pacientom na potlačenie novej vlny infekcie.

Medzinárodné letisko mesta už viac nedovolí cestujúcim tranzit cez Hongkong. Každý, kto príde do mesta, bude musieť podstúpiť testovanie.

Vysoky predstaviteľ mesta Kari Lam povedala že mnoho barov a reštaurácií bude uzavretých. Počiatočné obmedzenia sa zameriavajú na tých, ktorí podávajú alkohol.

Nie je čas na poľavenie.

V sobotu uviedla, že mesto doteraz efektívne čelilo dvomi vlnami epidémie.

„Prvou vlnou boli obavy z prenosu z pevniny, preto sme zaviedli veľa opatrení,“ uviedla.

– Druhou vlnou boli miestne prenosi nakazi. Teraz čelíme tretej vlne.

Povedala, že  je prirodzene, keďže počet nových prípadov klesá, ža sa ľudia „trochu uvoľnia“ a to sa stalo začiatkom marca. Uviedla, že je potrebné prispôsobovať sa stále meniacim sa okolnostiam a vzoprieť sa aj tejto tretej vlne vyplývajúcej z veľkého počtu navrátilcov“.

Toto je veľká výstraha pre všetky krajiny. Aj keď sa zdá, že je situácia už priaznivá, netreba upúšťať z opatrení.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj