Bamako 21. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Arnaud Roine)

Starobylé malijské mesto Timbuktu sa po rokoch opäť dostalo pod kontrolu centrálnej vlády tejto západoafrickej krajiny, informovala agentúra Reuters

Timbuktu sa po rokoch opäť dostalo pod kontrolu centrálnej vlády

Severnej časti Mali sa v roku 2012 zmocnili tuaregskí povstalci a následne militantní džihádisti. Oblasť sa tak stala základňou pre útoky islamistov v rozsiahlych oblastiach Sahelu a Sahary. Extrémistov vytlačili až francúzski vojaci, ktorí na severe Mali intervenovali v roku 2013.

O dva roky nato bola podpísaná mierová dohoda, na základe ktorej mali moc v mestách na severe Mali prevziať dočasné úrady lojálne ústrednej vláde v hlavnom meste Bamako. To však až doteraz odďaľovali spory s ozbrojenými frakciami tuaregov.

Až začiatkom marca dočasné úrady prevzali moc v mestách Gao a Kidal a vo štvrtok ich tuaregovia vpustili aj do Timbuktu a Menaky, uviedla malijská štátna televízia.

Miestni obyvatelia dúfajú, že ide o ďalší krok na ceste k mierovému urovnaniu konfliktu v Mali. V krajine stále operujú skupiny banditov, povstalcov a islamistov, ktorí podnikajú útoky na vládne ciele.

Džihádisti napojení na al-Káidu po obsadení Timbuktu zničili v tomto meste, zapísanom na zozname svetového kultúrneho dedičstva, viacero vzácnych historických mauzóleí z nepálených tehál.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.