Praha 30. novembra 2017 (HSP/Foto: screenshot)

“Fanúšikovia Ortelu plačú, že ich obľúbenú skupinu obrali o prvé miesto. A čo ste čakali? Že multikultúrna „sebranka“ dopustí, aby sa víťazom stal Landa alebo Ortel?”, pýta sa v úvode svojho blogu Ladislav Větvička a porovnáva to s podobnými zásahmi do súťaže z čias normalizácie
Na snímke známi českí speváci

Nie je to nič nové. Mladí si nepamätajú a my starí si pamätáme veľmi dobre. Táto anketa zakaždým, keď hrozilo, že vyhrá niekto, kto nebol vopred schválený, tak vždy podľahla tlaku mocných.
Prvé dva ročníky anketa nemala kategórie žena-muž. Prvý ročník vyhral Matuška, druhý Gott. Potom sa anketa rozdelila na ženy a mužov. Až do roku 1970, keď kategórie opäť účelovo zjednotili, lebo hrozilo, že vyhrá Marta Kubišová. Režimu sa nehodila kvôli fotkám s Dubčekom, a tak organizátori dostali pokyn kategórie zjednotiť. Víťazom sa tak stal Kája a o Kubišovej sa nemuselo zbytočne hovoriť.
O rok už platilo nové pravidlo, že ankety sa môžu zúčastniť len tí, ktorí predchádzajúci rok koncertovali. A keďže Kubišová zo známych dôvodov koncertovať nemohla, bolo možné anketu opäť rozdeliť na kategórie žena-muž a najlepšou speváčkou sa stala Pilarová.
Lístky s menom Karla Kryla sa museli automaticky hádzať do koša, strana tiež zasiahla, keď hrozilo, že by v 80. rokoch Slávika získal Pražský výber.
V 1981 zomrel spevák Jiří Schelinger. Keď to vyzeralo, že v tomto ročníku cenu vyhrá, vyradili ho z odôvodnením, že mŕtvy spevák si nevie prevziať cenu.
Vymazaný bol aj Waldemar Matuška potom, čo sa v roku 1986 nevrátil z USA. Boľševik ho nielen že vyradil z ankety Slávik, ale dokonca prinútil filmárov, aby upravili zvučku známeho seriálu Chalupári, z ktorej urobili už len inštrumentálku bez hlasu Waldy.
No a potom prišiel generál Lorenc, naplánoval zamatový prevrat a dlho sme mali pocit, že sme slobodní a môžeme si robiť, čo chceme. Rýchlo nás však z toho vyviedli. A ak si myslíte, že hlasovaním môžete niečo zmeniť, tak na to zabudnite. Boľševik vymyslel rôzne metódy, ale zrušiť hlasy kapele len preto, že ich fanúšikovia vytvorili skupinu na facebooku, tak takú sprostosť ani boľševik nevymyslel.
Mali strach z Kubišovej, mali strach z Kryla a Pražského výberu, a teraz  majú strach z Ortelu. Avšak jediné, čo dosiahli, je zvýšenie popularity všetkých menovaných.
Multikultúrny boľševik je však nepoučiteľný. Má plnú hubu demokracie, pokiaľ mu výsledky volieb hrajú do karát. Ale beda, keď ľud rozhodne inak, než si boľševický pseudodemokrat želal. Potom je schopný behať po námestiach s červenými kartami a opakovať voľby do vtedy kým nedosiahne požadovaný výsledok. A čo ďalej, multikultúrni exoti?
Ortel nesmie vyhrať Slávika, Kotleba župana, prezidentom nesmie byť Zeman a nevhodne názory na webe treba mazať.
“No dobre, tak pokračujte v ignorovaní toho, čo vám volič odkazuje. Loď ide ku dnu a vy zatvárate huby tým, ktorí na to poukazujú. Ako to dopadne? Jednoducho! Loď sa potopí ešte skôr, než by si zaslúžila,” zakončil svoj blog na idnes Ladislav Větvička.