Male 19. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sinan Hussain)

Maldivský prezident Abdalla Jámín požiadal v pondelok parlament, aby schválil predĺženie pôvodne 15-dňového výnimočného stavu na 30 dní, keďže sa podľa neho “situácia nezmenila”. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na námestníčku generálneho tajomníka parlamentu Fátimu Niušovú.
Na snímke Maldivský prezident Abdalla Jámín

V tejto ostrovnej krajine došlo začiatkom tohto mesiaca k politickej kríze po tom, ako tamojší najvyšší súd nariadil prepustenie väznených opozičných politikov, medzi ktorými sú mnohí politickí rivali prezidenta Jámína. Ten v reakcii na to vyhlásil 5 . februára 15-dňový výnimočný stav. Bezpečnostné zložky následne vykonali raziu v budove súdu a zatkli dvoch sudcov. Traja členovia najvyššieho súdu neskôr svoje vlastné rozhodnutie o prepustení politických väzňov zrušili.
Reakciu súčasnej maldivskej vlády odsúdilo aj medzinárodné spoločenstvo. Výnimočný stav v tejto juhoázijskej krajine sa mal skončiť v utorok. Niušová však povedala členom zákonodarnému zboru, že Jámín chce, aby hlasovali za predĺženie.
Opozícia na to reagovala vyhlásením, že pri kvóre najmenej 43 poslancov z 85-členného parlamentu to nebude možné. Na pondelkovom zasadnutí, na ktorom sa zúčastnilo 39 poslancov z vládnucej strany, nebol prítomný žiadny z opozičných poslancov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.