Male 6. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mohamed Sharuhaan)

Maldivské bezpečnostné sily zadržali v utorok dvoch z celkovo štyroch sudcov tamojšieho najvyššieho súdu. K ich zadržaniu došlo po tom, čo súd minulý týždeň rozhodol o prepustení väznených opozičných lídrov. Informovala o tom v utorok agentúra AP.
Vojaci hliadkujú na ulici 5. februára 2018 v Male, metropole Maldivskej republiky

Nemenovaný opozičný poslanec uviedol, že k zadržaniu oboch sudcov došlo v utorok ráno, keď budovu najvyššieho súdu v maldivskej metropole Male obsadili vojaci.
V súvislosti s prekvapujúcim rozhodnutím súdu o prepustení vodcov opozície, ktoré vyvolalo politickú krízu, vyhlásila maldivská vláda v pondelok 15-dňový výnimočný stav.
Jedným z politických väzňov, ktorých sa nariadenie o prepustení dotýka, je aj maldivský exprezident Muhammad Našíd. Toho v roku 2015 na základe protiteroristických zákonov odsúdili na 13 rokov väzenia.
Našída uznal maldivský súd za vinného z toho, že v januári 2012 nariadil zatknutie sudcu najvyššieho súdu. Exprezident ho obvinil, že je pod vplyvom svojho predchodcu Maumúna Abdala Gajúma. Ten Maldivám vládol 30 rokov a bol niektorými ľudskoprávnymi organizáciami označovaný za diktátora.
V roku 2016 dostal bývalý maldivský prezident štatút utečenca v Spojenom kráľovstve. Súčasný maldivský prezident Abdalla Jámín bol zvolený v sporne vnímaných voľbách v roku 2013.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.