Islamabad 29. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 
Laureátku Nobelovej ceny za mier Malálu Júsafzajovú premohli emócie na recepcii organizovanej v Islamabade na jej počesť premiérom Šáhidom Chákánom Abbásím. Do rodného Pakistanu sa vrátila vo štvrtok prvýkrát po tom, ako v roku 2012 prežila útok militanta z fundamentalistického hnutia Taliban.

Na snímke laureátka Nobelovej ceny za mier Malála Júsafzajová

“Po celé tie roky som sa túžila vrátiť do svojej krajiny,” uviedla so slzami v očiach a dodala, že bude pokračovať v kampani za vzdelávanie dievčat.
Premiér Abbásí vyslovil radosť nad tým, že môže privítať späť “dcéru Pakistanu”. “Si najsilnejším z pakistanských hlasov proti extrémizmu,” uviedol podľa agentúry DPA v krátkom prejave s tým, že v jeho krajine už bol terorizmus eliminovaný.
Dnes 20-ročná Júsafzajová sa vo svete stala známou a uznávanou v roku 2012, keď ju ozbrojený muž z militantného hnutia Taliban postrelil v Pakistane za to, že presadzovala právo dievčat chodiť do školy. S vážnymi zraneniami ju liečili v nemocnici v anglickom Birminghame, potom v tomto meste pokračovala v ďalšom vzdelávaní a udelili jej Nobelovu cenu za mier. Mladá aktivistka medzičasom získala študijné miesto na prestížnej Oxfordskej univerzite v Anglicku.
Pakistanská televízia odvysielala zábery, na ktorých vidno Júsafzajovú s rodičmi na Medzinárodnom letisku Bénazir Bhuttovej v Islamabade; sprevádzali ich mimoriadne bezpečnostné opatrenia.
Júsafzajová opakovane hovorila o svojej túžbe vrátiť sa do Pakistanu. Naposledy sa v tomto duchu verejne vyjadrila v januári na Svetovom ekonomickom fóre.
 
Príspevok Malálu Júsafzajovú si uctil recepciou premiér Abbásí zobrazený najskôr Hlavné správy.