Kuala Lumpur 10. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Fuji TV)

Malajzijská polícia dnes potvrdila, že Severokórejčan, ktorého zabili minulý mesiac na medzinárodnom letisku v metropole Kuala Lumpur, bol jednoznačne Kim Čong-nam, nevlastný brat severokórejského vodcu Kim Čong-una.

Na snímke Kim Čong-nam

“Nebudeme detailne rozoberať, ako sme vykonali identifikáciu,” povedal na tlačovej konferencii šéf malajzijskej polície Khalid Abu Bakar. “Telo teraz odovzdáme ministerstvu zdravotníctva, keďže my sme s ním skončili,” dodal Bakar. Nespresnil však, akú metódu polícia pri identifikácii obete použila a ani to, či jej pomohli rodinní príslušníci tým, že dodali vzorku DNA.

Kim Čong-nam zomrel 13. februára po tom, ako mu na medzinárodnom letisku v Kuala Lumpure dve ženy potreli tvár jedom. Podľa malajzijskej polície pri tom použili nervovoparalytickú bojovú látku VX, ktorú OSN klasifikuje ako zbraň hromadného ničenia.

Z vraždy Kim Čong-nama boli následne obžalované dve ženy, Vietnamka a Indonézanka, ale malajzijská polícia v tejto spojitosti pátra ešte po siedmich Severokórejčanoch. Medzi hľadanými osobami je aj diplomat zo severokórejskej ambasády v Kuala Lumpure.

Pchjongjang zároveň popiera, že by bol obeťou incidentu práve Kim Čong-nam. Tvrdí pritom, že ide o celkom inú osobu, a síce Kima Čchola, čo je meno na falošnom pase, na ktorý zavraždený muž cestoval, uviedla agentúra Jonhap.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.