Polícia v Malajzii Foto: TASR/AP

Kuala Lumpur 7. marca (TASR) – Malajzijská polícia pred nedávnou návštevou saudskoarabského kráľa zadržala siedmich ľudí, ktorí sú podozriví z prípravy útoku na členov kráľovskej rodiny „jednej z arabských krajín„. S odvolaním sa na malajzijskú políciu o tom dnes informovala agentúra Reuters.

Polícia spresnila, že zadržaní „plánovali útok na členov arabskej kráľovskej dynastie v čase ich návštevy v Kuala Lumpure“. „Zadržali sme ich v poslednej chvíli,“ vyhlásil predstaviteľ malajzijskej polície Chálid abú Bakar. Nespresnil však, o akú arabskú krajinu ide.

Podľa agentúry Reuters k zatýkaniu došlo v čase od 21. do 26. februára. Saudskoarabský kráľ Salmán bin Abd al-Azíz bol v Malajzii na návšteve od 26. februára.

Bakar pred novinármi vyhlásil, že dvaja zo siedmich zadržaných mali v pláne spáchať veľký útok s použitím v aute nastražených po domácky vyrobených výbušných zariadení.

Uplynulú nedeľu Malajzia oznámila, že v čase od 21. do 26. februára zadržala jedného Malajzijčana a šiestich cudzincov: jedného Indonézana, štyroch Jemenčanov a jedného občana štátu v južnej Ázii. Stalo sa tak na základe podozrenia, že sú napojení na džihádistickú organizáciu islamský štát (IS) a plánovali teroristické útoky na území Malajzie.

Za posledné roky na základe takéhoto podozrenia zatkli už stovky ľudí. Malajzia je v stave pohotovosti po tom, ako samovražední atentátnici a ozbrojenci napojení na IS v januári roku 2016 spáchali v metropole susednej Indonézie – v Jakarte – sériu teroristických útokov. Vlani v júni došlo v malajzijskom Kuala Lumpure k útoku, pri ktorých bolo zranených osem ľudí. K zodpovednosti sa prihlásil IS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR