Kuala Lumpur 28. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lee Jin-man)

Malajzijčanom zakázala vláda ich štátu cestovať do Severnej Kórey až do ďalšieho rozhodnutia. Ministerstvo zahraničných vecí v Kuala Lumpure informovalo dnes o tomto kroku prostredníctvom vyhlásenia, ktoré priniesla agentúra DPA.
Na snímke v televízii v televízii severokórejský líder Kim Čong-un

Dôvodom pre vydanie cestovného zákazu je podľa neho “stupňovanie napätia na Kórejskom polostrove a súvisiaci vývoj, nasledujúci po (severokórejských) raketových testoch”. Toto rozhodnutie bude “prehodnotené, len čo sa situácia vráti do normálu”, uviedol malajzijský rezort diplomacie.
Severná Kórea je v posledných mesiacoch vystavená zvýšenému diplomatickému nátlaku v súvislosti s odpaľovaním balistických rakiet a najnovším testom jadrovej zbrane.
Agentúra AP podotkla, že Malajzia je jedným z mála “diplomatických partnerov” Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), aj keď sa ich vzájomné vzťahy nakrátko narušili po februárovom atentáte na Kim Čong-nama – odcudzeného brata severokórejského vodcu Kim Čong-una -, ktorý bol spáchaný na letisku v Kuala Lumpure.
Ako v tejto súvislosti pripomenula DPA, 5. októbra sa má uskutočniť v Pchjongjangu zápas futbalistov Malajzie a Severnej Kórey o kvalifikáciu na majstrovstvá Ázie, ktorý bol pre politické napätie a bezpečnostné obavy už dvakrát odložený.
Severná Kórea minulý týždeň udelila časovo neobmedzený prístup do svojho vzdušného priestoru malajzijskému princovi Tunku Ismailovi Idrisovi, ktorý stojí na čele tamojšej futbalovej federácie (FAM); nie je však jasné, či sa zápas v uvedenom termíne naozaj odohrá.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.